Jak przygotować się do operacji endometriozy? - Szpital Medfemina | Wrocław
YT FB
flowers flowers 2 3

Jak przygotować się do operacji endometriozy?

spec. gin. Katarzyna Mikołajczyk

Operacja endometriozy jak każdy inny zabieg wymaga specjalnego przygotowania się. Zazwyczaj, o ile to tylko jest możliwe, preferowaną drogą operacji są zabiegi laparoskopowe z uwagi na ich małoinwazyjność, doskonałą wizualizację zmian oraz profilaktykę przeciwzrostową. Tylko w  sytuacjach wyjątkowych, gdy zmiany anatomiczne są tak zaawansowane, że stwarzają wysokie ryzyko uszkodzenia pętli jelitowych lub pęcherza moczowego może zaistnieć konieczność przeprowadzenia zabiegu drogą klasycznej laparotomii (czyli otwarcia powłok brzusznych).

Każdorazowo przed operacją endometriozy lekarz szczegółowo omawia z pacjentką zakres planowanej operacji, spodziewane korzyści, a także możliwe powikłania zabiegu. Należy mieć również na uwadze, że czasami dopiero w trakcie operacji endometriozy mogą ujawnić się zmiany, które wpłyną na ostateczny zakres zabiegu. O tym także informuje się pacjentkę.

W trakcie wizyty przed zabiegiem lekarz zbiera z pacjentką szczegółowy wywiad dotyczący jej przeszłości chorobowej, chorób przewlekłych, stosowanych leków, przebytych operacji. W razie konieczności planowane są dodatkowe konsultacje specjalistyczne (np kardiologiczna, endokrynologiczna, neurologiczna, hematologiczna), aby jak najbezpieczniej przeprowadzić pacjentkę przez operację endometriozy.

W trakcie konsultacji pacjentka również jest informowana jak przygotować się do operacji endometriozy – w szpitalu Medfemina nie zalecamy rutynowo stosowania leków oczyszczających jelito przed zabiegiem – nie ma takiej konieczności. W dniu poprzedzającym operację należy stosować dietę lekką, ostatni posiłek zjeść ok. godz. 20.00, unikać potraw wzdymających, gazowanych napojów. Pić (najlepiej wodę mineralną lub herbatki) można do 6 godzin przed operacją.

Na około tygodnia – dwóch przed operacją planujemy również konsultację anestezjologiczną dotyczącą znieczulenia na czas zabiegu. Lekarz anestezjolog ponownie zbiera szczegółowy wywiad chorobowy, ocenia ryzyko okołooperacyjne, w razie potrzeby zleca dodatkowe badania lub konsultacje. Omawia z pacjentką rodzaj i przebieg znieczulenia – w przypadku operacji endometriozy jest to głównie znieczulenie ogólne.

Rutynowo przed zabiegiem wykonywane są podstawowe badania krwi: morfologia, elektrolity, układ krzepnięcia, beta HCG a także badania epidemiologiczne w kierunku zapalenia wątroby typu B, C, kiły i HIV. W razie potrzeby zalecane jest zdjęcie klatki piersiowej.

Jak przed każdym planowym zabiegiem operacyjnym, który nie jest operacją typu pilnego, niezaszczepionym pacjentkom proponujemy zaszczepienie się przeciw wirusowi zapalenia wątroby typu B.

Ważne jest również, aby w okresie okołooperacyjnym być zdrowym – nawet banalne przeziębienie może negatywnie wpłynąć na przebieg znieczulenia i rekonwalescencję po zabiegu. W takich sytuacjach przenosimy operację endometriozy na inny termin.

Nazwa i zakres zabiegu:Cena zł
Wizyta kwalifikacyjna 300,-
Laparoskopowe usuwanie łagodnej endometriozy - pojedyncze zmianyod 14.000,- do 18.000,-Do 24 h hospitalizacji
Laparoskopowe usuwanie zaawansowanej endometriozyod 16.500,- do 30.000,-Do 24 h hospitalizacji
Laparoskopowe usuwanie endometriozy głęboko naciekającejod 25.000,- do 40.000.-Do 48 h hospitalizacji
Usunięcie głębokiej endometriozy z blizny po cięciu cesarskimod 10.900,- do 25.000,-Do 24 h hospitalizacji
Usunięcie endometriozy z blizny po nacięciu kroczaod 10.900,- do 14.000,-Do 24 h hospitalizacji
Test Endo RNA za pomocą biopsji aspiracyjnej 2590,-+ koszt wizyty diagnozującej endometriozę 450,-
Test Endo RNA podczas histeroskopii (HSC) w znieczuleniu ogólnym 6500,-+ koszt wizyty kwalifikacyjnej 280,-
Dodatkowa doba pobytu
(na życzenie pacjenta, bez wskazań lekarskich)
2.500,-

W szpitalu Medfemina zabieg usunięcia endometriozy wykonują specjaliści:

  • dr n.med. Zofia Borowiec
  • dr n.med. Marek Pochwałowski
  • dr n.med. Anna Kryza-Ottou
  • lek. Marek Kwiecień
  • lek. Anna Janusz

Chcesz dowiedzieć się więcej? Zadzwoń! tel. (71) 333 000 3 lub napisz do nas: szpital@medfemina.pl

Call Now Button