U kogo występuje nietrzymanie moczu? - Lekarz | Szpital Medfemina | Wrocław

U kogo występuje nietrzymanie moczu?

U kogo występuje nietrzymanie moczu, wyjaśni doświadczony lekarz ginekolog Marek Kwiecień ze Szpitala Medfemina we Wrocławiu.

Dr Marek Kwiecień:

Nietrzymanie moczu jest jednym z najczęstszych problemów dotyczących współczesnego społeczeństwa. Jest to problem zdrowotny, ale także społeczny. Nietrzymanie moczu utrudnia codzienne funkcjonowanie, higienę, relacje partnerskie, sex, pracę, relaks a nawet sen. Przewlekłe moczenie powoduje ciągłe drażnienie okolicy intymnych co prowadzi do nawracających infekcji. Infekcje z kolei nasilają objawy nietrzymania moczu. Zamyka się błędne koło patologii z której trudno znaleźć wyjście.

Niezależnie od regionu świata problem dotyczy aż 10 do 15 % osób. Zdecydowanie częściej problem ten dotyczy kobiet. Aż 30% wszystkich kobiet niezależnie od wieku zgłasza nietrzymanie moczu. Oznacza to że w Polsce cierpi około 5 milionów kobiet. To więcej niż chorujących na nadciśnienie, cukrzycę czy zaburzenia depresyjne.

Nietrzymanie moczu – lekarz ginekolog Marek Kwiecień

Częstość występowania nietrzymania moczu wzrasta wraz z wiekiem pacjentek. Kobiety poniżej 30 roku życia tylko w około 5% zgłaszają objawy nietrzymania moczu. Ten próg u mężczyzn przekroczony zostaje dopiero po 50 roku życia. Po siedemdziesiątce jest już ich 50% zarówno kobiet jak i mężczyzn.
Czynniki ryzyka u kobiet to ciąża i poród drogami natury- to ryzyko dotyczy głównie młodych kobiet. Przebycie menopauzy nie zwiększa jednak znacząco tego ryzyka, tak samo jak usunięcie macicy. Ważnym czynnikiem są także choroby współistniejące jak cukrzyca i nadwaga. Przeciwnie palenie tytoniu, „niezdrowa” dieta czy wysiłek fizyczny nie mają wpływu na nietrzymanie moczu.

Przebycie porodu drogami natury zwiększa ryzyko wystąpienia nietrzymania moczu. Stwierdzono nawet że im większa liczba odbytych porodów tym większe ryzyko. Cięcie cesarskie wcale nie jest panaceum na tą przypadłość. Owszem, znacznie mniej jest przypadków obniżenia narządu płciowego, mniej jest pacjentek po cięciu cesarskim z nietrzymaniem moczu ale to nie złoty środek.

Wraz z wiekiem i malejącą ilością kolagenu nasilają się objawy nietrzymania moczu. Nie stwierdzono jednak zależności rodzinnej w tym względzie. To znaczy że jeśli matka miała, to córka nie musi mieć nietrzymania moczu. Co ciekawe obserwacja bliźniąt jednojajowych prowadzących odmienny tryb życia potwierdza że najważniejszy jest wpływ czynników zewnętrznych.

Małoinwazyjne leczenie nietrzymania moczu Bulkamid
8 900 ,-

Zabieg wykonuje:

• dr n.med. Anna Kryza Ottou

Wywiad z doktorem Markiem Kwietniem

tagi: nietrzymanie moczu wrocław, wysiłkowe nietrzymanie moczu cena, leczenie nietrzymania moczu wrocław, nietrzymanie moczu lekarz wrocław. lekarz ginekolog wrocław, cena bulkamid, bulkamid wrocław, małoinwazyjne leczenie nietrzymania moczu wrocław, skuteczne leczenie nietrzymania moczu we wrocławiu