W podstawowym znaczeniu nie definicja nietrzymania moczu jest najistotniejsza, a to, czy ta kwestia stanowi problem dla pacjentki. Jeżeli sytuacja, w której dochodzi do nietrzymania moczu wpływa na komfort życia pacjentki, to ani jej typ ani określenie częstotliwości nie są tutaj najważniejsze: najważniejsze jest by dostrzec problem.
Z badań socjologicznych wynika, że chociaż nawet 40% kobiet boryka się na pewnym etapie życia z nietrzymaniem moczu, to aż 70 % (!!!) z nich nie ma odwagi zgłosić tego problemu lekarzowi.
Kiedy pacjentka zdecyduje się opowiedzieć lekarzowi o swoim nietrzymaniu moczu, do lekarza należy dalsze rozróżnienie, z jakim typem nietrzymania moczu mamy do czynienia, a co za tym idzie – jakie będzie optymalne postępowanie lecznicze dla pacjentki.
Na podstawie wywiadu lekarskiego można zdiagnozować większość rodzajów nietrzymania moczu.
Czasem potrzebna będzie dodatkowa diagnostyka, dzienniczek mikcji, badanie urodynamiczne czy cystoskopia, niemniej jednak skrupulatnie zebrany wywiad, zadanie strategicznych pytań i uważne słuchanie pacjentki to klucz do postawienia właściwego rozpoznania, a co za tym idzie – leczenia.
Nietrzymanie moczu można podzielić na:
- wysiłkowe ( ok. 62% pacjentek) ,
- naglące ( ok. 13 % pacjentek),
- mieszane ( 12% pacjentek)
- i inne, niesklasyfikowane, jako pozostała podgrupa.
Każdemu z tych rodzajów towarzyszą konkretne objawy i dolegliwości, ponadto, wiążą się one zarówno z wiekiem pacjentki, jak i z jej chorobami towarzyszącymi, wywiadem położniczym i operacyjnym a także – stylem życia.
O ile naglące nietrzymanie moczu najoptymalniej leczy się farmakologicznie, o tyle wysiłkowe nietrzymanie moczu, które jak widać – jest najczęstsze – wymaga leczenia zabiegowego.
Dlatego od dziesięcioleci wdrażane są kolejne metody operacyjne i małoinwazyjne, które są coraz nowocześniejsze wraz z postępem medycyny.
Zabieg wykonuje:
- lek. Marek Kwiecień
- dr n.med. Zofia Borowiec
- dr n.med. Anna Kryza-Ottou
Chcesz dowiedzieć się więcej? Zadzwoń! tel. (71) 333 000 3 lub napisz do nas: szpital@medfemina.pl
tagi: nietrzymanie moczu wrocław, leczenie nietrzymania moczu, wysyłkowe nietrzymanie moczu, małoinwazyjne leczenie nietrzymania moczu