Czym jest tłuszczak? - Szpital Medfemina | Wrocław
YT FB
flowers flowers 2 3

Czym jest tłuszczak?

Tłuszczak jest to skupisko komórek tłuszczowych otoczonych cienką włóknista torebką, zazwyczaj zlokalizowany jest on tuż pod skórą. Jest to łagodny nowotwór zbudowany z tkanki tłuszczowej. Jest on niegroźny, bo nie zawiera w sobie złośliwych komórek rakowych.

Jakie są rodzaje tłuszczaków?

Najczęściej spotykaną postacią tłuszczaka jest lipoma, czyli pojedyncza zmiana, wyraźnie odgraniczona, która zbudowana jest tylko z komórek tkanki tłuszczowej. Poza tym, czasami można też zdiagnozować angiomiolipomę – czyli tłuszczak, w którym poza sporymi rozmiarami i licznymi komórkami tłuszczowymi stwierdza się także liczne naczynia krwionośne. Kolejnym rodzajem tłuszczaka jest myolipoma – tutaj poza komórkami tłuszczowymi można również stwierdzić niezbyt liczne komórki tkanki mięśniowej gładkiej. Jeszcze jednym rodzajem tłuszczaka jest myelolipoma, w którym poza komórkami tkanki łącznej obecne są też komórki tkanki szpikowej.

Jakie są przyczyny powstawania tłuszczaków?

Przyczyny powstawania tłuszczaków nie są do końca znane. Z obserwacji wynika, że częstą tendencją do powstawania tłuszczaków są uwarunkowania genetyczne. Jedną z możliwych przyczyn tłuszczaka mogą być częste i drobne urazy. Dodatkowo obserwuje się, że tłuszczaki zwykle powstają u osób pomiędzy 40 a 60 rokiem życia, choć mogą one powstać także u osób starszych i młodszych. Pojedyncze tłuszczaki występują zwykle z taką samą częstością u kobiet, jak i u mężczyzn. Natomiast tłuszczaki mnogie są zazwyczaj bardziej charakterystyczne

Jakie są objawy tłuszczaków?

Tłuszczaki zazwyczaj występują bezobjawowo. Są to guzki, przesuwalne względem podłoża. Są one zwykle położne płytko pod skórą, w związku z tym można łatwo je wyczuć. Zazwyczaj są małe ich wielkość waha się od 1 do 3 cm, choć czasami można stwierdzić tłuszczaka nawet kilkunastocentymetrowego. Tłuszczaki nie są bolesne, poza defektem kosmetycznym, nie przysparzają żadnych problemów. Tłuszczak zaczyna być problematyczny wówczas, kiedy zaczyna rosnąć, a to niestety zdarza się prawie zawsze, choć na szczęście wzrost tłuszczaków jest zwykle bardzo powolny. Powiększający się tłuszczak, poza tym, że staje się bardziej widoczny i jest jeszcze większym defektem kosmetycznym, zaczyna też uciskać na okoliczne tkanki i nerwy, co niestety może doprowadzić do powstania dolegliwości bólowych. Ponadto, jeśli tłuszczak nie jest zlokalizowany pod skórą tylko głębiej, w okolicy narządów wewnętrznych, to jego rozrastanie się może doprowadzić do uciskania na te narządy, co z kolei może wiązać się z upośledzeniem ich funkcji.

W jaki sposób leczy się tłuszczaki?

Jeśli tłuszczaki są małe i nie dają żadnych dolegliwości, nie ma konieczności ich usuwania. Bezobjawowe tłuszczaki są jednak usuwane w sytuacji, kiedy ich obecność powoduje defekt kosmetyczny i pacjent z powodu ich obecności czuje się niekomfortowo. Na zabieg ze względów estetycznych decydują się głownie młode kobiety, jak również pacjenci, u których tłuszczaki zlokalizowane są na twarzy, szyi oraz w innych widocznych miejscach. Należy jednak pamiętać, że zawsze decyzje o tym czy usunięcie tłuszczaka ze względów kosmetycznych jest wskazane, a przede wszystkim bezpieczne, musi i tak podjąć chirurg po dokładnym obejrzeniu zmiany.

Jakie są metody usuwania tłuszczaków?

Tłuszczaki można usuwać na dwa sposoby. Pierwszy z nich to tradycyjny zabieg chirurgiczny. Zwykle taki zabieg nie wymaga hospitalizacji pacjenta i można go wykonać w warunkach ambulatoryjnych. Jak wyglądać zabieg usuwania tłuszczaka? Chirurg przed zabiegiem po raz kolejny dokładnie bada zmianę, którą będzie usuwał. Następnie musi podać pacjentowi miejscowe znieczulenie, które sprawi, że zabieg nie będzie dla pacjenta bolesny. Po podaniu znieczulenia chirurg usuwa tłuszczaka wraz z otaczająca ja łącznotkankową torebką, a następnie zaszywa ranę. Szwy zwykle usuwane są po około tygodniu – dwóch (w zależności od lokalizacji tłuszczaka) – na usunięcie szwów pacjent musi ponownie zgłosić się do chirurga. Zdarzają się jednak sytuacje, w których zabieg usuwania tłuszczaka musi odbywać się w warunkach szpitalnych. Ma to miejsce zwykle wtedy, kiedy tłuszczak jest bardzo dużych rozmiarów i chirurg wie, że jego usunięcie może przysporzyć trudności. Zabieg w warunkach szpitalnych wykonuje się też wtedy, kiedy tłuszczak zlokalizowany jest w miejscu, które może bardzo krwawić w czasie zabiegu. Drugim sposobem usuwania tłuszczaków jest odsysanie tkanki tłuszczowej z okolic zajętych przez zmianę. Metoda ta nie jest jednak bardzo popularna, polecana jest ona głównie pacjentom, u których występuje duża liczba tłuszczaków o małych rozmiarach, które zlokalizowane są w jednej okolicy ciała.

Czy da się zapobiegać tłuszczakom?

Ze względu na to, że tłuszczaki są zmianami, które prawdopodobnie uwarunkowane są genetycznie i nie jesteśmy pewni przyczyny ich pojawiania się, to niestety – nie da się im w żaden sposób skutecznie zapobiec. U pacjentów posiadających wadliwy gen choroba może się więc rozwinąć praktycznie na każdym etapie życia.

We współczesnej medycynie nie istnieją jeszcze efektywne metody terapii genomowej pozwalającej na wymianę wadliwych genów na prawidłowe. Jedynym działaniem, jakie można podjąć w celu zapobiegnięcia tłuszczakom jest unikanie zranień lub urazów, które w pewnym stopniu wpływają na rozwinięcie się tego typu zmian nowotworowych. Warto również dbać o właściwą wagę, ponieważ otyłość również sprzyja pojawianiu się tego typu zmian.

Call Now Button