Choroby tarczycy to bardzo częsta dolegliwość. Dla postawienia właściwej diagnozy niezbędne jest wykonanie USG tego narządu. Za pomocą ultrasonografii możemy ocenić położenie, wielkość oraz budowę gruczołu tarczycowego, a także znaleźć występujące w nim ogniska zapalne, guzki, torbiele, czy zwapnienia. USG jest złotym standardem służącym do oceny położenia, wielkości, kształtu i struktury tarczycy.
Poza tarczycą zwykle oceniane są również węzły chłonne szyi. Badanie USG może być również wykorzystane podczas pobierania materiału do badania histopatologicznego.
Badanie to jest całkowicie bezpieczne i nie ma do niego przeciwwskazań. Fale ultradźwiękowe nie mają negatywnego wpływu na organizm Może być wykonane u każdego pacjenta bez względu na wiek czy stan zdrowia, a nawet u kobiet w ciąży. Jedyne co uniemożliwia przeprowadzenie badania ultrasonograficznego, to obecność otwartych ran, otwartych infekcji i oparzeń w okolicy, która ma zostać zbadana.
Czym jest tarczyca i jaką pełni funkcję?
Tarczyca jest niewielkim gruczołem dokrewnym leżącym u podstawy szyi (bezpośrednio pod krtanią) o kształcie przypominającym motyla. Tworzą ją dwa płaty połączone ze sobą wąską cieśnią. Tarczyca nie działa samodzielnie. Jej pracą steruje przede wszystkim przysadka mózgowa oraz produkowany przez nią hormon TSH, czyli tyreotropina.
Niewielki, ważący niespełna 30 gramów gruczoł tarczycowy, pełni w ciele człowieka wiele ważnych funkcji. Wydzielane przez niego hormony krążą po całym organizmie, odpowiadając za sprawny metabolizm, a także prawidłowe funkcjonowanie wszystkich tkanek i narządów. To m.in. dzięki hormonom wydzielanym przez tarczycę układ pokarmowy, nerwowy, mięśniowy, krwionośny i rozrodczy mogą spełniać swoje zadania. Tak naprawdę nie istnieje narząd w organizmie człowieka, na który tarczyca nie miałaby wpływu. Dba ona również o utrzymanie właściwej temperatury ciała. I właśnie dlatego osoby z zaburzoną pracą tarczycy skarżą się na ciągłe uczucie zimna lub gorąca.
Głównymi hormonami wydzielanymi przez tarczycę jest tyroksyna (T4) oraz trójjodotyronina (T3). Oba odgrywają kluczową rolę w procesach przemiany materii oraz w termoregulacji. Trzecim hormonem wydzielanym przez tarczycę jest kalcytonina. Hormon ten reguluje gospodarkę wapniowo-fosforanową w organizmie.
Kiedy należy wykonać USG tarczycy?
- Nieprawidłowe wyniki badań laboratoryjnych: TSH, FT3, FT4, anty-TPO i anty-TG.
- Występowanie objawów mogących świadczyć o chorobie tarczycy
- Podejrzenie wolna guzkowego
- Obecność wyczuwalnych palpacyjnie guzków
- Powiększenie tarczycy
- Obciążony wywiad rodzinny w kierunku nowotworów tarczycy
- Kontrola w przypadku stwierdzonej choroby tarczycy
- Kontrola po usunięciu guza lub nowotworu tarczycy
Jak przebiega badanie USG tarczycy?
USG tarczycy wykonuje się w trybie ambulatoryjnym i trwa ono kilka minut. Badanie wykonywane jest na leżąco. Lekarz przykłada do szyi pacjenta pokrytą żelem głowicę ultrasonografu i przyciskając ogląda widoczną na ekranie aparatu tarczycę i znajdujące się w pobliżu struktury. Podczas tego badania lekarz mierzy poszczególne części gruczołu oraz ewentualnie występujące zmiany, włącza opcję dopplera, dzięki której może obserwować przepływ krwi wewnątrz tarczycy. Badanie USG tarczycy nie jest bolesne, chociaż można podczas niego odczuwać nieznaczny dyskomfort związany z uciskiem na szyję. Obraz badania jest widoczny na monitorze i pacjent otrzymuje jego krótkie streszczenie. Jeśli zachodzi taka potrzeba lekarz informuje pacjenta o konieczności podjęcia dalszych kroków. Każdy pacjent otrzymuje wynik badania w formie wydruku. Przy następnej wizycie będzie on przydatny do porównania.
Informacja i rezerwacja: e-mail szpital@medfemina.pl, tel: (71) 333 00 03
tagi: usg tarczycy, badanie tarczycy, operacja tarczycy, usunięcie tarczycy wrocław