Usuwanie nadżerki szyjki macicy – jakie są możliwości zabiegowe? Na to pytanie odpowie specjalista ginekologii i położnictwa dr n.med. Agnieszka Konieczna ze szpitala Medfemina we Wrocławiu.
Dr Agnieszka Konieczna
Nadżerką szyjki macicy często niesłusznie nazywana jest tzw. ektopia gruczołowa, która jest stanem prawidłowym. Ektopia gruczołowa naturalnie występuje na szyjce w pewnych okresach życia kobiety. Dlatego prawidłową medyczną nazwą zmian tego typu na szyjce macicy jest erytroplakia.
Tymczasem nadżerka prawdziwa, to ubytek nabłonka na szyjce macicy, który często towarzyszy poważnym patologiom szyjki macicy, dotyczy to też raka szyjki macicy. Nazwa ta jest nagminnie nadużywana ,nawet przez samych lekarzy ,a pacjentki często przestraszone faktem posiadania nadżerki zazwyczaj mają ektopię gruczołową. Badaniem, które pomaga rozstrzygnąć wątpliwości diagnostyczne dotyczące szyjki macicy jest kolposkopia, podczas której wyraźnie widać czy mamy do czynienia z nadżerką czy tylko ektopią gruczołową.
Obecność nadżerki prawdziwej zawsze oznacza konieczność biopsji szyjki macicy, natomiast obecność ektopii gruczołowej nie wymaga zazwyczaj leczenia. W wyniku fizjologicznych przemian na szyjce macicy powierzchnia ektopii gruczołowej zazwyczaj zmniejsza się i samoistnie dochodzi do tzw. metaplazji płaskonabłonkowej ( przekształcenia nabłonka gruczołowego w nabłonek płaski).
Wyjątkiem są stany kiedy kobieta ma uporczywe upławy, które jej przeszkadzają lub dochodzi do plamień lub krwawień w trakcie współżycia. Wtedy istnieją wskazania do leczenia.
Leczenie ma na celu przyspieszenie naturalnych procesów regeneracji. Można zastosować na szyjkę preparaty chemiczne, dokonać tzw. wymrożenia lub zastosować leczenie laserowe. W naszym centrum preferujemy leczenie laserowe z uwagi na niewielką inwazyjność oraz wysoką skuteczność. Należy się też spodziewać, że jednorazowy zabieg nie będzie wystarczający lub będzie potrzeba połączenia kilku metod leczenia. Współcześnie nie stosuje się już tzw. wypalania zmian na szyjce, ponieważ zbyt inwazyjne postępowanie może naruszać strukturę szyjki macicy i może mieć wpływ na funkcję szyjki macicy w trakcie porodu.
Chcesz dowiedzieć się więcej? Zadzwoń! tel. (71) 333 000 3 lub napisz do nas: szpital@medfemina.pl