Życie z nietrzymaniem moczu - Szpital Medfemina | Wrocław
YT FB
flowers flowers 2 3

Życie z nietrzymaniem moczu

Jak wygląda życie z nietrzymaniem moczu wyjaśni doświadczony lekarz ginekolog Marek Kwiecień ze Szpitala Medfemina we Wrocławiu.

 

Dr Marek Kwiecień:

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) i Międzynarodowego Towarzystwa Kontynencji (ICS), nietrzymanie moczu (NTM) to przypadłość obejmująca jeden jakikolwiek epizod niezależnego od woli wycieku moczu z pęcherza moczowego. Nietrzymanie moczu uważane jest za jeden z ważniejszych problemów zdrowotnych XXI wieku i ma status choroby społecznej.
Częstość nietrzymania moczu u kobiet jest średnio 2 razy większa.

Oznacza to że problem nietrzymania moczu ma wpływ na kondycję społeczeństwa mierzalną ekonomicznie. Możemy oszacować koszty bezpośrednio związane na wydatki związane z nietrzymaniem moczu. Koszty to także pośrednio utrata zdolności zarobkowych przez osoby cierpiące na nietrzymanie moczu związane z NTM (obniżenie efektywności pracy, nieobecność w pracy spowodowana diagnostyką choroby czy hospitalizacją). Ponadto cierpienie związane z nietrzymaniem moczu wymaga opieki psychiatrycznej i psychologicznej. Oszacowano, że w 2019 roku 68 782 osób korzystało z refundowanych usług świadczonych przez psychologów bądź psychiatrów. Ilu z nich nie obejmuje ten szacunek? Jak wpływa to na nasze życie?

Przykład wydatków poniesionych przez NFZ z 2019 roku dotyczące zarówno kobiet i mężczyzn.

  •  wizyty u specjalistów (urolog, ginekolog): ponad 5 mln zł
  •  koszty refundacji leków: 29 mln zł
  •  środki absorpcyjne i cewniki urologiczne 279,9 mln zł
  •  zabiegi operacyjne 27 mln zł
  •  leczenie zaburzeń psychicznych związanych z nietrzymaniem moczu 104 mln zł
  •  koszty absencji w pracy osób z nietrzymaniem moczu (dane z 2018 roku) 1,45 mld zł

Inne koszty niemożliwe do oszacowania: wykonywanie badań diagnostycznych, fizjoterapia

Szacowana liczba osób z problemem nietrzymania moczu na całym świecie wynosi około
423 miliony – 303 miliony kobiet i 121 milionów mężczyzn. W czasie ostatniej dekady, liczba osób dotkniętych problemem nietrzymania moczu w całej populacji świata sukcesywnie rosła a globalne trendy demograficzne sugerują, że nadal będzie rosła, co pociągnie za sobą znaczne obciążenie dla zdrowia i społeczeństwa, a także wzrost kosztów ekonomicznych dla pacjentów, jak i dla płatników usług zdrowotnych.

Na podstawie:
M. Bękarska, K. Ciepiela, T. Michałek „Pacjent z NTM w systemie opieki zdrowotnej 2020” Warszawa, lipiec 2020; http://www.ntm.pl

Nazwa i zakres zabiegu:Cena zł

Małoinwazyjne leczenie nietrzymania moczu Bulkamid
8 900 ,-

Zabieg wykonuje:

  • lek. Marek Kwiecień
  • dr n.med. Zofia Borowiec
  • dr n.med. Anna Kryza-Ottou

Chcesz dowiedzieć się więcej? Zadzwoń! tel. (71) 333 000 3 lub napisz do nas: szpital@medfemina.pl

 

tagi: nietrzymanie moczu wrocław, skuteczne leczenie nietrzymania moczu wrocław, małoinwazyjne leczenie nietrzymania moczu, nietrzymanie moczu cena, nietrzymanie moczu wrocław
Call Now Button