Skleroterapia - Szpital Medfemina | Wrocław
YT FB
flowers flowers 2 3

Skleroterapia

Skleroterapia to nowoczesna metoda leczenia pajączków, żylaków polegająca na wstrzyknięciu do zmienionej chorobowo żyły specjalnego środka chemicznego, który powoduje obkurczenie ścian naczynia. Skleroterapia jest zabiegiem wykonywanym w trybie ambulatoryjnym, nie powoduje poważnych działań niepożądanych.

Na czym polega skleroterapia?

Skleroterapia to zabieg polegający na wprowadzeniu do zmieniono chorobowej żyły przy pomocy bardzo cienkiej igły specjalnego środka obliterującego, zazwyczaj w postaci roztworu lub pianki. Wywołuje on w żyle kontrolowany stan zapalny, który przechodzi we włóknienie, czego efektem jest zarośnięcie rozszerzonego naczynia. Igła wykorzystywana podczas zabiegu jest bardzo cienka, więc skleroterapia jest właściwie bezbolesna. Trwa około 20 minut, od razu po jej zakończeniu można wrócić do domu. W większości przypadków jest łączona z terapią uciskową, czyli stosowaniem przez pacjenta specjalnych pończoch lub podkolanówek uciskowych, które mają na celu ułatwić odpływ krwi z dolnych partii nóg.

Jak przygotować się do skleroterapii?

Przygotowania do skleroterapii nie są szczególnie wymagające. Zabieg za każdym razem poprzedza diagnostyka w postaci USG dopplerowskiego, w trakcie którego lekarz ocenia stan poszczególnych naczyń i planuje zakres skleroterapii.

Ogólnie skleroterapia jest zabiegiem mało inwazyjnym i bezpiecznym. Przeciwskazaniem do zabiegu jest m.in. ciąża i okres karmienia piersią, świeża opalenizna, nadwrażliwość na etoksysklerol, otwarte rany w obszarze zabiegowym, silne stany zakrzepowo-zatorowe oraz niedokrwienie nóg.

Jakie są zalecenia po zabiegu skleroterapii?

Bezpośrednio po zabiegu pacjent zakłada specjalne pończochy uciskowe i spaceruje ok. 20 minut. Bieliznę uciskową powinno się nosić przez okres od 2 do 4 tygodni po zabiegu. W ciągu 4 tygodni po zabiegu nie można zażywać gorących kąpieli, opalać się oraz korzystać z sauny lub łaźni.

Skleroterapia – efekty i możliwe powikłania

Proces włóknienia, a co za tym idzie – zamykania naczyń – trwa od 3 do 4 tygodni. W miejscach po usuniętych żylakach tworzyć mogą się siniaki, przebarwienia, które niekiedy wchłaniają się nawet do 6 miesięcy. W zależności od indywidualnego przypadku, pełna terapia obejmuje wykonanie 3-5 sesji skleroterapii w odstępie 3-4 tygodni, a uzyskane efekty są trwałe. Kobiety z tendencją do żylaków i pajączków żylnych często poddają się skleroterapii profilaktycznie co kilka lat, przez co nie dopuszczają do tworzenia się dużych obszarów nieestetycznie wyglądających poszerzeń żylnych.

Co ważne, skleroterapia bardzo rzadko wywołuje działania niepożądane. Sporadycznie pacjenci uskarżają się np. na obrzęki czy otarcia skórne od bielizny uciskowej. W przypadku silnego bólu czy obrzęku należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Zabiegi wykonuje doświadczony specjalista z zakresu chirurgii ogólnej i flebologii:
Dr.n.med Janusz Orzechowski

 

Chcesz dowiedzieć się więcej? Zadzwoń! tel. (71) 333 000 3 lub napisz do nas: szpital@medfemina.pl

tagi: żylaki wrocław,skleroterapia wrocław, leczenie żylaków, objawy żylaków

Call Now Button