Nietrzymanie moczu w ciąży i po porodzie - Szpital Medfemina | Wrocław

Nietrzymanie moczu w ciąży i po porodzie

O przyczynach nietrzymania moczu w ciąży i po porodzie, wyjaśni doświadczony lekarz ginekolog Marek Kwiecień ze Szpitala Medfemina we Wrocławiu.

Nietrzymanie moczu – Dr Marek Kwiecień wyjaśnia:

Objawy nietrzymania moczu mogą pojawić się po raz pierwszy w ciąży. Szacuje się, że aż w około 50% ciąż pacjentki zgłaszają objawy nietrzymania moczu. Nietrzymanie moczu w ciąży przybiera postać wysiłkowego nietrzymania moczu 3 razy częściej niż postać parć naglących. U około 20% kobiet po porodzie objawy mogą utrzymywać się, ale na szczęście u większości ustępują w czasie 3 miesięcy po porodzie.

Przyczyny nietrzymania moczu w czasie ciąży to przede wszystkim działanie hormonów. Progesteron, którego główne działanie to utrzymanie ciąży powoduje także nadwrażliwość pęcherza moczowego, rozpulchnienie i przekrwienie tkanek miednicy mniejszej. Ponadto wraz z rozwojem ciąży i wzrostem masy dziecka jest coraz mniej miejsca na mocz, a coraz większy ucisk na pęcherz.

Poród to nie tylko piękne przeżycie, gigantyczny wysiłek czy wreszcie spotkanie z ukochanym dzieckiem. Niestety poród to także uraz, a szczególnie poród drogami natury. W czasie porodu na skutek przeciskania się dziecka dochodzi do uszkodzenia tkanek kanału rodnego. Uszkodzenie obejmuje nie tylko krocze. Groźniejsze są urazy nie widoczne gołym okiem. Uszkodzenie drobnych włókien nerwowych, uszkodzenie mięśni dna miednicy i uszkodzenie powięzi (sztywnych błon utrzymujących tkanki na właściwym miejscu). Urazy te są często niemożliwe do zaopatrzenia bezpośrednio po porodzie. Intensywny wysiłek w czasie opieki nad małym dzieckiem i upływający czas powodują narastanie nawet nieznacznych uszkodzeń i w konsekwencji wywołują i utrwalają nietrzymanie moczu.

Polecane jest aby w czasie ciąży wykonywać odpowiednie ćwiczenia profilaktyczne zapobiegające powstawaniu nietrzymania moczu pod okiem specjalisty. Ćwiczenia należy wykonywać przez całą ciążę i zwiększać ich intensywność do czasu porodu. Kobiety po porodzie, a szczególnie po porodzie dużego dziecka (> 4 kilogramów) lub po odbyciu porodu zabiegowego (np. z użyciem kleszczy czy próżniociągu) bezwzględnie wymagają nadzoru specjalisty i ćwiczeń o intensywności zależnej od stopnia nasilenia objawów nietrzymania moczu.

Małoinwazyjne leczenie nietrzymania moczu Bulkamid
8 900 ,-

Zabieg wykonuje:

tagi: nietrzymanie moczu wrocław, marek kwiecień wrocław, bezoperacyjne leczenie nietrzymania moczu wrocław, ginekolog wrocław, małoinwazyjne leczenie nietrzymania moczu