Endometrioza w bliźnie po cięciu cesarskim - Szpital Medfemina | Wrocław

Endometrioza w bliźnie po cięciu cesarskim

spec. ginek. Marta Zastawny

Co to jest endometrioza w bliźnie po cięciu cesarskim? O endometriozie w bliźnie po cięciu cesarskim mówimy gdy komórki endometrium, czyli komórki warstwy wyścielającej wnętrze macicy, znajdują się w obrębie blizny po uprzednio wykonanym cięciu cesarskim.

Jaka jest tego przyczyna?

Niestety nie jest w pełni znana przyczyna powstawania endometriozy. Istnieje wiele teorii naukowych, ale żadna z nich nie została dotychczas potwierdzona. W przypadku endometriozy w bliźnie po cięciu cesarskim podejrzewa się, że przyczyną jest przeniesienie i zagnieżdżenie komórek endometrium w ranę operacyjną w trakcie zabiegu cięcia cesarskiego.

Czy da się temu zapobiec?

Tak, poprzez zastosowanie i przestrzeganie odpowiednich zasad szycia tkanek w trakcie zabiegu cięcia cesarskiego udaje się w znacznym stopniu zminimalizować ryzyko wystąpienia tego schorzenia. Należy jednak pamiętać, że nie we wszystkich przypadkach jest to postępowanie skuteczne i mimo ich zastosowania obserwujemy rozwój ognisk endometriozy w zakresie blizny po zabiegu.

Jakie są obawy ?

Najczęściej są nimi występowanie powiększającego się zgrubienia lub wyczuwalnego guzka w zakresie blizny po cięciu cesarskim, który jest bolesny szczególnie w czasie miesiączki.

Jak można leczyć to schorzenie?

Skutecznym leczeniem jest operacyjne usunięcie ognisk endometriozy z okolicy blizny. W przypadku małych zmian można zastosować leczenie farmakologiczne, jednak często po zaprzestaniu jego stosowania objawy powracają. Sposób leczenia, technika zabiegu oraz rodzaj znieczulenia jest ustalany w sposób indywidualny z lekarzem w zależności od zaawansowania, lokalizacji zmian i wywiadu medycznego.

Wizyta kwalifikacyjna 300,-
Laparoskopowe usuwanie łagodnej endometriozy - pojedyncze zmianyod 14.000,- do 18.000,-Do 24 h hospitalizacji
Laparoskopowe usuwanie zaawansowanej endometriozyod 16.500,- do 30.000,-Do 24 h hospitalizacji
Laparoskopowe usuwanie endometriozy głęboko naciekającejod 25.000,- do 40.000.-Do 48 h hospitalizacji