Histeroskopia operacyjna - Szpital Medfemina | Wrocław
YT FB
flowers flowers 2 3

Histeroskopia operacyjna

Co to jest histeroskopia operacyjna oraz w jakim celu się ją stosuje opowiada dr Anna Janusz ze szpitala Medfemina we Wrocławiu.

Dr Anna Janusz: Histeroskopia operacyjna, inaczej zwana histeroskopią zabiegową jest przeprowadzana, gdy u kobiety występują niepokojące objawy lub stwierdzono nieprawidłowości w badaniu, na przykład:

 • nieprawidłowe krwawienia z dróg rodnych (krwawienia międzymiesiączkowe; obfite, przedłużające się miesiączki; krwawienie występujące co najmniej rok po menopauzie)
 • podejrzenie zmian macicy, tj. zrostów, polipów, mięśniaków, wad np. przegroda macicy
 • nawracające poronienia
 • problemy z zajściem w ciążę (niepłodność).

Histeroskopia – jak wygląda zabieg?

Jest to zabieg bezpieczny i małoinwazyjny. Początkowa jego faza jest analogiczna jak w histeroskopii diagnostycznej (patrz HISTEROSKOPIA DIAGNOSTYCZNA). Po zobrazowaniu wnętrza jamy macicy i ocenie ewentualnych zmian, można bezpośrednio przejść do leczenia. Przeprowadzane jest ono za pomocą cienkich narzędzi wprowadzanych od strony pochwy do macicy. Narzędzia te mają ok 6-9 mm średnicy, ale dzięki postępowi miniaturyzacji dysponujemy już giętkimi, delikatnymi narzędziami o średnicy nawet 2-3 mm. Zmiany są usuwane za pomocą nożyczek histeroskopowych, elektrod lub bardzo nowoczesnych shaverów ( specjalistycznych„golarek”). W przypadku zmian o większym zasięgu, bardziej zaawansowanych, histeroskopię przeprowadza się w asyście ultrasonograficznej (USG) lub laparoskopowej. W przypadku asysty laparoskopowej drugi lekarz wprowadza do brzucha kamerę. Odbywa się to przez drobne nacięcie (ok. 1 cm, najczęściej w pępku) i pozwala na uwidocznienie macicy również od strony jamy brzusznej. Zwiększa to bezpieczeństwo histeroskopii w przypadku wad macicy – głębokie przegrody, rogi szczątkowe, dużych mięśniaków macicy. Niekiedy leczenie histeroskopowe przeprowadzamy etapami (konieczne jest wykonanie kilku histeroskopii w pewnym odstępie czasu). Tę metodę stosujemy na przykład przy usuwaniu zrostów lub mięśniaków zlokalizowanych w ścianie macicy. W przypadku, gdy pacjentka przeszła leczenie metodą zapłodnienia pozaustrojowego z kilkoma nieudanymi transferami zarodka, bardzo skuteczną metodą wspomagającą leczenie jest tzw. scratching endometrium, który można przeprowadzić między innymi drogą histeroskopii.

Histeroskopia operacyjna trwa z reguły krótko, ok. 15-30 minut, jednak w przypadku bardziej skomplikowanych zmian ( wady macicy, zrosty ) jest to czas dłuższy.

Histeroskopię operacyjną najczęściej przeprowadza się w trybie ambulatoryjnym, wyjście ze szpitala jest możliwe 2-4 h po zabiegu. W bardziej skomplikowanych przypadkach, konieczne może być pozostanie w szpitalu do 24h.

W przypadku zmian – polipy, mięśniaki macicy, obligatoryjnie przeprowadzane jest badanie histopatologiczne, które pozwala na dokładną ocenę zmiany i modyfikację ewentualnego dalszego leczenia.

Histeroskopia operacyjna – rekonwalescencja

Ze względu na małą inwazyjność histeroskopii (leczenie przez naturalne otwory ciała), powrót do pełnej sprawności jest bardzo szybki. Zalecany jest kilkudniowy odpoczynek i unikanie intensywnego wysiłku fizycznego, dźwigania i przegrzewania ciała (gorące kąpiele, opalanie).

W Szpitalu Medfemina we Wrocławiu histeroskopia wykonywana jest na najnowszej generacji, wysokiej klasy sprzęcie endoskopowym niemieckiej firmy Storz.

Nazwa i zakres zabiegu:Cena złDługość hospitalizacji po odbytym zabiegu
Wizyta kwalifikacyjna 300,-
Histeroskopia diagnostyczna z biopsją w znieczuleniu miejscowym2.500,-< 3h hospitalizacji
Histeroskopia diagnostyczna z biopsją w znieczuleniu ogólnymod 3.800,- 4.500,-< 6h hospitalizacji
Histeroskopia operacyjna w znieczuleniu ogólnym:< 24 h hospitalizacji
1. Usunięcie polipów jamy macicyod 5.900,- do 7.500,-
2. Usunięcie zrostów wewnątrzmacicznych
(zespół Ashermana)
od 6.000 do 8.500,-
3. Usunięcie mięśniaka/mięśniaków jamy macicy.od 6.500,- do 10.000,-
4. Usunięcie przegrody macicy lub innych wad macicy w asyście USG/LPSC, od 9.500,- do 12.000,-
Test Endo RNA podczas histeroskopii (HSC) w znieczuleniu ogólnym 6500,-+koszt wizyty kwalifikacyjnej 280,-
Korekta NICHE - histeroskopowa (defekt blizny po cięciu cesarskim w leczeniu plamień)od 5.500,- do 7.500,-
Dodatkowa doba pobytu (na życzenie pacjenta, bez wskazań lekarskich)2.500,-

Zabieg wykonuje:

 • dr n.med. Zofia Borowiec
 • dr n.med. Alicja Halbersztadt
 • lek. Anna Janusz
 • dr n.med. Agnieszka Konieczna
 • lek. Marek Kwiecień
 • dr n.med. Anna Kryza-Ottou
 • lek. Kateryna Masich
 • dr n.med. Marek Pochwałowski
 • lek. Robert Mydłowski
 • lek. Marcin Zborowski

 

Chcesz dowiedzieć się więcej? Zadzwoń! tel. (71) 333 000 3 lub napisz do nas: szpital@medfemina.pl

tagi: histeroskopia operacyjna wrocław, histeroskopia diagnostyczna wrocław, operacja wrocław, histeroskopia wrocław, histeroskopia cena, mięśniaki macicy, polipy macicy, zrosty, ginekolog wrocław
Call Now Button