Histeroskopia diagnostyczna - Szpital Medfemina | Wrocław
YT FB
flowers flowers 2 3

Histeroskopia diagnostyczna

Co to jest histeroskopia diagnostyczna oraz w jakim celu się ją stosuje wyjaśnia dr Anna Janusz ze szpitala Medfemina we Wrocławiu.

Dr Anna Janusz: Histeroskopia to zabieg ginekologiczny, który umożliwia ocenę wizualną wnętrza macicy (histeroskopia diagnostyczna) i leczenie ewentualnych zmian tej okolicy (histeroskopia operacyjna).

Histeroskopię przeprowadzamy w przypadku:

 • nieprawidłowych krwawień (krwawienia międzymiesiączkowe; obfite, przedłużające się miesiączki; krwawienie występujące co najmniej rok po menopauzie)
 • podejrzenia zmian macicy, tj. zrostów, polipów, mięśniaków, wad np. przegroda macicy
 • nawracających poronień
 • problemów z zajściem w ciążę (niepłodności).

Histeroskopię przeprowadza się w trybie ambulatoryjnym – pacjentka spędza w szpitalu zaledwie kilka godzin. Wyjście do domu możliwe jest nawet bezpośrednio po zabiegu, najczęściej ok. 2 h po zabiegu.

Histeroskopia jest wykonywana na fotelu ginekologicznym. Jest to zabieg bezpieczny i małoinwazyjny. Przygotowanie do histeroskopii nie jest skomplikowane. Należy wykluczyć wszelkie infekcje dróg płciowych, ewentualnie wykonać badania laboratoryjne – np. posiew z szyjki macicy oraz zastosować globulki odkażające pochwę na kilka dni przed zabiegiem. Można również około zabiegowo zastosować antybiotyk. Pacjentka nie powinna jeść i pić przez 6h przed zabiegiem. Histeroskopię diagnostyczną przeprowadzamy w pierwszej fazie cyklu, optymalnie tuż po miesiączce – wówczas błona śluzowa wnętrza macicy jest cienka i wszystkie zmiany są widoczne bardzo dokładnie na jej tle. Jest to zabieg mało bolesny, jednak ze względu na komfort pacjentki najczęściej jest przeprowadzana w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym tzw. krótkim dożylnym (leki przeciwbólowe i nasenne są podawane dożylnie, nie ma konieczności intubacji). Kolejnym etapem jest odkażenie okolicy łonowej i pochwy. Następnie do macicy wprowadzane jest cienkie narzędzie (grubość od 2-3mm do ok. 6 mm) z torem wizyjnym, tj. kamerą, przez które w dużym powiększeniu lekarz ginekolog ogląda wnętrze szyjki oraz trzonu macicy, ocenia budowę błony śluzowej, ujścia maciczne jajowodów, anatomię wnętrza macicy. Uwidocznienie budowy wnętrza macicy jest możliwe dzięki podaniu przez narzędzie płynu, najczęściej soli fizjologicznej lub specjalnego medium. Na tym kończy się histeroskopia diagnostyczna. Jeśli stwierdzi się zmiany, można je od razu leczyć lub czasami odroczyć leczenie, jeśli konieczne jest dodatkowe przygotowanie pacjentki. Wynik histeroskopii jest dostępny dla pacjentki tuż po zabiegu.

Histeroskopia to bardzo bezpieczna i małoinwazyjna metoda diagnostyki narządu rodnego. Ze względu na jej bezpieczeństwo jest wykorzystywana bardzo często w ginekologii. Powrót do normalnego funkcjonowania jest praktycznie natychmiastowy, jednak przez kilka dni po zabiegu należy unikać znacznego wysiłku, dźwigania oraz przegrzewania (gorące kąpiele, opalanie).

W szpitalu Medfemina we Wrocławiu histeroskopia wykonywana jest na najnowszej generacji, wysokiej klasy sprzęcie endoskopowym niemieckiej firmy Storz.

Nazwa i zakres zabiegu:Cena złDługość hospitalizacji po odbytym zabiegu
Wizyta kwalifikacyjna 300,-
Histeroskopia diagnostyczna z biopsją w znieczuleniu miejscowym2.500,-< 3h hospitalizacji
Histeroskopia diagnostyczna z biopsją w znieczuleniu ogólnymod 3.800,- 4.500,-< 6h hospitalizacji
Histeroskopia operacyjna w znieczuleniu ogólnym:< 24 h hospitalizacji
1. Usunięcie polipów jamy macicyod 5.900,- do 7.500,-
2. Usunięcie zrostów wewnątrzmacicznych
(zespół Ashermana)
od 6.000 do 8.500,-
3. Usunięcie mięśniaka/mięśniaków jamy macicy.od 6.500,- do 10.000,-
4. Usunięcie przegrody macicy lub innych wad macicy w asyście USG/LPSC, od 9.500,- do 12.000,-
Test Endo RNA podczas histeroskopii (HSC) w znieczuleniu ogólnym 6500,-+koszt wizyty kwalifikacyjnej 280,-
Korekta NICHE - histeroskopowa (defekt blizny po cięciu cesarskim w leczeniu plamień)od 5.500,- do 7.500,-
Dodatkowa doba pobytu (na życzenie pacjenta, bez wskazań lekarskich)2.500,-
 • dr n.med. Zofia Borowiec
 • dr n.med. Alicja Halbersztadt
 • lek. Anna Janusz
 • dr n.med. Agnieszka Konieczna
 • lek. Marek Kwiecień
 • dr n.med. Anna Kryza-Ottou
 • lek. Kateryna Masich
 • dr n.med. Marek Pochwałowski
 • lek. Robert Mydłowski
 • lek. Marcin Zborowski
 • lek. Katarzyna Mikołajczyk
 • lek. Anna Mazur-Buława

Chcesz dowiedzieć się więcej? Zadzwoń! tel. (71) 333 000 3 lub napisz do nas: szpital@medfemina.pl

tagi: histeroskopia diagnostyczna wrocław, histeroskopia operacyjna wrocław, polipy, mięśniaki macicy, wrocław przegroda macicy, niepłodność wrocław, ciąża wrocław, histeroskopia cena, ginekolog wrocław, histeroskopia wrocław
Call Now Button