Usuwanie mięśniaków macicy, mięśniaki Wrocław - Szpital Medfemina | Wrocław
YT FB
flowers flowers 2 3

Usuwanie mięśniaków macicy

Mięśniaki to łagodne nowotwory macicy występujące u ponad 20% kobiet w wieku reprodukcyjnym. Ich obecność może być bezobjawowa, mogą też być przyczyną poważnych dolegliwości bólowych, objawów uciskowych w obrębie podbrzusza i miednicy mniejszej(zaparcia, zaburzenia w oddawaniu moczu), obfitych krwawień miesiączkowych, krwawień pozamiesiączkowych, niepłodności i niezdolności donoszenia ciąży.

Co jest przyczyną mięśniaków?

Spośród czynników ryzyka mogących wpływać na rozwój mięśniaków najważniejszym jest wiek pacjentki , uwarunkowania rodzinno- genetyczne oraz przedłużona ekspozycja na estrogeny i gestageny (zarówno syntetyczne, jak i naturalne).

Jakie są objawy mięśniaków?

Objawy związane z rozwojem zmian mięśniakowatych zależą od wielkości, liczby guzów, ale przede wszystkim od ich lokalizacji. Mięśniaki podsurowicówkowe „rosnąc” na zewnątrz zniekształcają kontur macicy, częściej powodują objawy uciskowe, lub rozwijają się bez jakichkolwiek objawów. Mięśniaki śródścienne zlokalizowane wewnątrz ściany macicy odpowiadają za jej gorsze obkurczanie i oczyszczanie podczas miesiączki.

Mięśniaki podśluzówkowe uwypuklają się w kierunku jamy, lub wrastają do jamy macicy niekorzystnie wpływając na błonę śluzową jamy macicy, odpowiadają zatem za nieprawidłowe krwawienia maciczne oraz mogą być przyczyną niepłodności.

Większość pacjentek, u których występują zmiany mięśniakowate uskarża się na nieprawidłowe krwawienia, o charakterze obfitych, wydłużonych miesiączek, często ze skrzepami, nieprawidłowe krwawienia mogą pojawiać się też poza okresem miesiączki.

Drugim najczęstszym objawem zgłaszanym przez pacjentki jest ból , ucisk i uczucie pełności w miednicy mniejszej. Ból może być związany z uciskiem narządów lub nerwów, w postaci ostrej występuje na skutek skrętu mięśniaków uszypułowanych. Dolegliwości bólowe nasilają się podczas miesiączki, przy współżyciu, wypróżnianiu, a czasem towarzyszą im inne objawy uciskowe: zaparcia, parcia naglące, lub częstomocz. Jest to zależne od lokalizacji i wielkości mięśniaków.

Jak diagnozuje się występowanie mięśniaków?

W codziennej praktyce ginekologicznej podejrzewamy obecność patologii w postaci zmian mięśniakowatych macicy już podczas rozmowy z pacjentką (charakterystyczne informacje z wywiadu), a rozpoznanie potwierdzamy w badaniu ultrasonograficznym –ustalając lokalizację i wielkość guzów oraz ich wpływ na inne struktury anatomiczne w obrębie miednicy mniejszej. Dodatkowymi metodami obrazowania zmian mięśniakowatych są histeroskopia, sonohisterografia i rezonans magnetyczny.

Mięśniaki powodujące zaburzenia reprodukcyjne, lub powodujące objawy kliniczne wymagają leczenia. Podczas kwalifikacji do leczenia szczególnie istotna jest dokładna ocena liczby, umiejscowienia, wielkości guzów oraz ich wpływu na inne struktury anatomiczne.

Najważniejszą techniką obrazowania jest ultrasonografia, gdy wynik badania nasuwa dodatkowe podejrzenia diagnostykę można rozszerzyć o badanie rezonansem magnetycznym. Przed wykonaniem zabiegu lub w czasie jego trwania jama macicy powinna być poddana ocenie histeroskopowej, lub histerosonograficznej.

Jak leczy się mięśniaki?

Spośród technik chirurgicznych stosowanych w leczeniu operacyjnym zmian mięśniakowatych najważniejszymi są techniki endoskopowe: histeroskopia i laparoskopia.

Zabiegi endoskopowe wymagają użycia specjalistycznego sprzętu oraz wysoce wykwalifikowanego personelu operacyjnego. Leczenie chirurgiczne endoskopowe umożliwia ograniczenie urazu operacyjnego dzięki czemu uzyskujemy skrócenie czasu rekonwalescencji pacjentek, mniejszy odsetek powikłań, mniejsze ryzyko zrostów, mniej nasilone dolegliwości bólowe w okresie około- i po- operacyjnym oraz uzyskanie lepszego efektu kosmetycznego.

Wybór metody leczenia zależy nie tylko od objawów klinicznych, ale także od innych czynników, takich jak : wiek, pragnienie zachowania zdolności rozrodczych, współistniejące choroby, lub predysozycje genetyczne do występowana nowotworów narządów płciowych. Metodę leczenia operacyjnego należy wybrać indywidualnie, uwzględniając życzenie pacjentki co do pozostawienia macicy.

Metody usuwania mięśniaków

Histeroskopowe wycięcie mięśniaka (tzw. myomektomia histeroskopowa) umożliwia usunięcie guzów zlokalizowanych podśluzówkowo i niektórych śródściennych jeżeli ich większa część wrasta do jamy macicy. W przypadku zmian śródściennych resekcja może zostać przeprowadzona w kilku etapach. W szczególnych przypadkach lokalizacji zmian w okolicy rogów macicy, lub zmian o dużej średnicy pomocna jest asysta laparoskopowa w celu kontroli głębokości cięcia histeroskopowego, często jednocześnie wykonuje się laparoskopię.

Mięśniaki uszypułowane, guzy zlokalizowane podsurowicówkowo, oraz śródściennie z przewagą wzrostu na zewnątrz macicy można usuwać laparoskopowo. Myomektomia laparoskopowa umożliwia usunięcie mięśniaka po oddzieleniu go od mięśnia macicy a następnie ewakuację z jamy brzusznej przy użyciu morcelatora. Lożę po usuniętej zmianie w zależności od wielkości i unaczynienia waporyzuje się lub zaszywa szwami.

W przypadku dużych mięśniaków, licznych lub głęboko wnikających w ścianę macicy można zastosować miomektomię w asyście laparoskopowej (LAM). Metoda ta umożliwia precyzyjne wyłuszczenie zmian dzięki kombinacji techniki laparoskopowej i brzusznego nacięcia o szerokości od 2 do 4 cm, rana mięśnia macicy zamknięta zostaje dwu lub trójwarstwowo.

LASH (laparoskopowa amputacja trzonu macicy nadszyjkowa) jest procedurą operacyjną proponowaną w przypadku „uszkodzenia” trzonu macicy przez liczne zmiany mięśniakowate lub adenomiozę a jednocześnie nie mają ryzyka patologii szyjki.

LAVH (histerektomia przezpochwowa w asyście laparoskopowej) jest techniką operacyjną w której część zabiegu wykonywana jest przezpochwowo. Wskazana jest u pacjentek, które wymagają histerektomii z dostępu brzusznego na przykład: po przebytych stanach zapalnych w miednicy i jamie otrzewnowej, po operacjach jamy brzusznej, z podejrzeniem endometriozy, w przypadku konieczności usunięcia zrostów, jajników, guzów i nowotworów wymagającyh dalszej diagnostyki.

Cennik zabiegów usunięcia mięśniaków w szpitalu Medfemina:

 • Histeroskopowe usunięcie mięśniaka/mięśniaków jamy macicy od 6.500,- do 10.000,-
 • Laparoskopowe usunięcie mięśniaka lub mięśniaków macicy od 15.000,- do 22.000,-  < 24 h hospitalizacji
Zabieg przeprowadzają lekarze specjaliści:

 • dr n.med. Zofia Borowiec
 • dr n. med. Alicja Halbersztadt
 • dr n.med. Marek Pochwałowski
 • dr n.med. Anna Kryza-Ottou
 • dr n.med. Agnieszka Konieczna
 • lek. Marek Kwiecień
 • lek. Anna Janusz
 • lek. Kateryna Masich
 • lek. Marcin Zborowski
 • lek. Robert Mydłowski

Chcesz dowiedzieć się więcej? Zadzwoń! tel. (71) 333 000 3 lub napisz do nas: szpital@medfemina.pl

tagi: mieśniaki macicy wrocław, objawy mięśniaków macicy, leczenie mięśniaków macicy wrocław, usunięcie macicy, mięśniaki macicy laparaoskopia, usunięcie mięśniaków cena wrocław
Call Now Button