Haluksy
Haluksy, zwane także paluchem koślawym, to nazwa określająca schorzenie, na które narażone jest wielu dorosłych ludzi. Polega ono na zwyrodnieniowym zniekształceniu dużego palca i dotyka częściej kobiety niż mężczyzn.
Przeczytaj o tym więcej tutaj.
Czym jest palec młotkowaty?
Palcem młotkowatym określa się schorzenie dotykające małe palce stopy, z wyjątkiem palucha. Polega ono na zagięciu palca w stawie bliższym paliczka, czasem także w stawie międzypaliczkowym, a nawet w obu stawach jednocześnie.
Przeczytaj o tym więcej tutaj.
Operacje palca zatrzaskującego
Palce dłoni odgrywają kluczową rolę w naszym codziennym funkcjonowaniu poprzez umożliwienie precyzyjnych chwytów. Niestety, podobnie jak inne części ciała, mogą być podatne na różnego rodzaju schorzenia.
Przeczytaj o tym więcej tutaj.
Zespół cieśni nadgarstka
Najczęściej zespołem cieśni nadgarstka dotknięci są pacjenci w średnim wieku, głównie kobiety, stanowiące około 10% kobiet i 5% mężczyzn. W USA rocznie ponad milion osób aktywnych zawodowo wymaga leczenia tego schorzenia.
Przeczytaj o tym więcej tutaj.
Zespół de Quervaina
Zespół de Quervaina, nazywany również „bolesnym kciukiem matki”, objawia się bólem nadgarstka przy nasadzie kciuka. Dolegliwość ta wynika z podrażnienia pochewek ścięgnistych, które otaczają ścięgna mięśni kciuka. Mikrouszkodzenia pojawiają się na skutek nieprawidłowego ślizgu ścięgien podczas powtarzanych ruchów chwytania lub manipulacji, w których jest zaangażowany kciuk.