Dr Marcin Zborowski
Wygląd blizny z estetycznego punktu widzenia jest dla kobiety najważniejszą sprawą po zabiegu operacyjnym. Z powodu znaczącej ilości cięć cesarskich coraz częściej pojawiają się związane z tym problemy.
Wynikają one z kilku powodów:
- Sam fakt istnienia blizny na brzuchu. Dlatego operator wykonujący cięcie cesarskie stara się, aby nacięcie skóry, a tym samym późniejsza blizna, było jak najmniejsze i jak najniżej. Oczywiście nie jest to możliwe w każdym przypadku – zależy to od warunków anatomicznych, trybu, w jakim jest wykonywany zabieg, wielkości i położenia płodu itp.
- Indywidualny sposób gojenia się ran. Wiadomo, że niektórzy ludzie mają skłonność do występowania tzw. bliznowców, czyli przerostu blizny, jej przebarwień, nierówności. Pomimo wszelkich starań, blizna może po prostu wyglądać nieestetycznie. Do tego dochodzą problemy wynikające z nieprawidłowego gojenia się rany, np. skłonność do zakażeń lub powikłań związanych ze słabą tolerancją na materiał, z którego wykonana jest nić chirurgiczna.
- Specyfika cięcia cesarskiego jako operacji. Cięcie cesarskie przeprowadza się w szczególnym okresie życia kobiety – podczas ciąży, czyli w czasie intensywnej pracy organizmu, jego obciążenia i wzmożonej eksploatacji. Może to wpływać na gorsze gojenie się ran. Dodatkowo zmieniona anatomicznie sylwetka może inaczej wyglądać po połogu, co również wpływa na wygląd blizny.
- Wytworzenie patologicznych zmian w bliźnie. Mogą to być np. guzy endometrialne, zrosty, przerosty tkanki bliznowatej (włóknistej). Zmianom tym często towarzyszą deformacje, ból oraz inne patologiczne reakcje, które mogą prowadzić do dysfunkcji samej blizny oraz okolicznych tkanek i narządów.
Jak dbać o bliznę i tkanki wokół niej?
Podstawą jest odpowiednia higiena i dbałość o ranę tuż po operacji – aż do momentu wytworzenia się początkowego zrostu.
Najważniejsze zasady:
Rana pooperacyjna musi być utrzymywana w czystości. Należy ją przemywać, dezynfekować środkami antyseptycznymi, osuszać i dbać o to, by opatrunek był suchy i czysty.
Po kilkunastu godzinach, gdy brzegi rany się zespalają i rana jest sucha, warto zapewnić jej dostęp do powietrza, nadal ją dezynfekując.
Po kilku dniach opatrunek można zdjąć, ale należy uważać, aby rana nie była drażniona np. przez źle dobraną bieliznę.
W pierwszej fazie gojenia warto unikać gwałtownych ruchów i mechanicznego drażnienia rany.
Po kilkunastu dniach – kilku tygodniach:
Można stosować maści i kremy ułatwiające prawidłowe formowanie się blizny.
Zalecane są delikatne masaże poprawiające mikrokrążenie w okolicach blizny, co wspiera jej prawidłowe ukrwienie i wygląd.
Można także używać specjalistycznych plastrów silikonowych, które wygładzają i uelastyczniają bliznę.
Możliwość korekcji blizny
Każdą metodę wspomagającą gojenie warto konsultować z lekarzem specjalistą, ponieważ proces gojenia i ostateczny wygląd blizny są sprawą indywidualną.
Jeśli w późniejszym okresie pojawią się powikłania pogarszające wygląd blizny lub zmiany patologiczne, możliwa jest jej korekcja. Najprostszą metodą jest chirurgiczne wycięcie blizny i ponowne zszycie tkanki podskórnej oraz skóry. Zabieg ten można przeprowadzić przy okazji kolejnego cięcia cesarskiego lub po zakończeniu połogu.
Jeśli zmiany są niewielkie, zabieg może odbyć się w znieczuleniu miejscowym. W przypadku głębokich deformacji lub guzków endometrialnych, operacja może wymagać znieczulenia ogólnego. Mimo to, tego rodzaju zabiegi zazwyczaj przynoszą bardzo dobre efekty zarówno pod względem kosmetycznym, jak i zdrowotnym.
Chcesz dowiedzieć się więcej? Zadzwoń! tel. (71) 333 000 3 lub napisz do nas: szpital@medfemina.pl