Dr Marcin Zborowski
Wygląd blizny z estetycznego punktu widzenia jest dla kobiety najważniejszą sprawą po zabiegu operacyjnym. Z powodu znaczącej ilości cięć cesarskich coraz więcej jest z tym związanych problemów.
Wynikają one z kilku powodów:
- Sam fakt istnienia na brzuchu blizny. Dlatego też operator wykonujący cięcie cesarskie stara się aby nacięcie skóry a tym samym późniejsza blizna, było jak najmniejsze i jak najniżej. Oczywiście nie jst to możliwe w każdym przypadku, zlależene jest to od warnków anatomicznych, trybu w jakim jest wykonywany zabieg, wielkości i położenia płodu itp.
- idywidualny dla każdej kobiety sposób gojenia się ran. Wiadomo, że niektórzy ludzie mają skłonnośc do wystąpowania tzw. bliznowców czyli brzydkiego pogrybienia blizny, przebarwień, nierówności i pomimo dopełnienia wszelkich starań blizna po prostu będzie „brzydka”. Do tego dochądzą problemu związane z nieprawidłowym gojeniem się rany wynikające ze skłonności np. do zakażenia w obrębie rany lub do powikłań związanych np. ze złą tolerancją na materiał z którego jest zbudowana nić chirurgiczna.
- niekiedy problem z blizną wynika z faktu, że cięcie cesarskie jest operacją wykonywaną w soecyficznym okresie życia kobiety, jakim jest ciąża, a więc w okresie wzmożonej pracy jej organizmu, niezwykłego jego obciążenia i intensywnej eksploatacji. Może to powodować również gorsze gojenie. Do tego trzeba dodać, że pod względem anatomicznym zmienione ciało również inaczej będzie wyglądać po okresie połogu- inwolucji a tym samym wygląd blizny również może się zmienić.
- wytworzenie patologicznych zmian w bliżnie np. guzy endometrialne, zrost, przerosty tkani bliznowatej- włóknistej.Zmianom tym mogą towarzyszyć różne deformacje, bóle i inne patologiczne reakcje powodujące dysfunkcje w zakresie samej blizny jak i okolicznych tkanek i narzdów.
Jaki więc można mieć wpływ na wygląd blizny i funkcję okolicznej tkanki z blizną.? Podstawowa sprawa to odpowiednia higiena i dbałość o ranę w okresie tuż po operacji, do wytworzenia początkowego zrostu. Zasada naczelna to czystość rany pooperacyjnej. Ranę należy przemywać, dezynfekować środkami antyseptycznymi, osuszać i dbać aby opatrunek był suchy i czysty. Po kilku-kilknstu godzinach, kiedy brzegi rany ulgną zespoleniu i rana jest sucha należy zapenić dostęp powietrza, nadal ranę desynfekować. Po kiku dniach opastrunek można zdjąć ale należy uważać aby rana nie była drażniona np. przez źle dobraną bieliznę. Ranie i powstającej bliźnie naeży zapewnić, w początkowej fazie, w miarę możliwości spokój, czyli nie stosować nadmiernych, gwałtownych ruchów i nie drażnić rany mechanicznie.
Po kilkunastu dniach- kilku tygodniach można na bliznę stosować maści – kremy ułatwiające powstanie prawidłowj blizny i również można stosować specjalny masaż możliwiający lub poprawiający mikrokrążenie w obrębie blizny zapewniajć prawidłowe ukrwienie blizny, co powoduje jej prawidłowy wygląd. Można również stosować specjalistyczne plastry silikonowe, które znacznie poprawiają wygląd blizny, wygładzając i uelastyczniając ją.
Oczywistą sprawą jest aby ewentualnie zastosowaną metodę polepszjącą gojenie konsultować z lekarzem specjalistą ponieważ jak wcześniej zanaczyłem proces gojenia, wygląd blizny i jej końcowy ewfekt gojenia jest sprawą indywidualną.
W sytuacji kiedy dojdzie do wystąpienia powikłań pogarszających wygląd blizny lub do wystąpienia zmian patologicznych w bliźnie w późniejszym okresie mozliwa jest jej korekcja. Najprostszym rozwiązaniem jest wycięcie blizny i ponowne zszycie tkanki podskórnej i skóry. Moża ten zabieg wykonać przy okazji kolejnego cięcia cesarskiego lub po połogu. Jeśli zmiany nie są rozległe i głębokie możliwy jest zabieg w znieczuleniu miejscowym. Gorzej jest w przypadku głębokich znieksztaceń wynikających z powikłanego procesu gojenia lub z wystąpienia zmian guzowatych w przebiegu rozwijającej się endometriozy w bliźnie. Czasem zmiany te, bardzo bolesne i głęboko zniekształcające bliznę czy nawet wygląd powłok brzusznych, należy usunąć w znieczuleniu ogólnym jednak zabiegi te przynoszą znakomity efekt kosmetyczny i leczniczy.
Chcesz dowiedzieć się więcej? Zadzwoń! tel. (71) 333 000 3 lub napisz do nas: szpital@medfemina.pl