Skąd bierze się nietrzymanie moczu? - Szpital Medfemina | Wrocław
YT FB
flowers flowers 2 3

Skąd bierze się nietrzymanie moczu?

Skąd bierze się nietrzymanie moczu? Wyjaśnia doświadczony ginekolog, dr Marek Kwiecień, ze Szpitala Medfemina we Wrocławiu.

Dr Marek Kwiecień:

Nietrzymanie moczu jest objawem nieskutecznego, fizjologicznego zamknięcia pęcherza moczowego. W warunkach prawidłowej budowy i funkcji mocz zbierający się w pęcherzu jest skutecznie zatrzymywany. Pęcherz wypełnia się do określonej pojemności i w miarę zwiększania się ilości moczu w nim wysyła sygnały o potrzebie oddania moczu. Dla każdego jest inna granica wytrzymałości i maksymalnej objętości pęcherza i w różnym czasie odczuwamy potrzebę oddania moczu. Nietrzymanie moczu to objaw polegający na wyciekaniu moczu, ale nie wtedy kiedy tego chcemy. Może to być wyciekanie moczu po kropelce, popuszczanie po kilka mililitrów lub gwałtowny skurcz pęcherza doprowadzający do oddania całego moczu.

Przyczyn tego zaburzenia jest wiele. Częstym powodem nietrzymania moczu jest po prostu zakażenie dróg moczowych. Na szczęście jest to postać najłatwiejsza do leczenia. Infekcja pęcherza, czy cewki doprowadza do nadwrażliwości a w rezultacie niewielkie ilości moczu powodują na tyle intensywne drażnienie, że dochodzi do wycieku lub oddawania moczu.

Niestety większośc przyczyn nietrzymania moczu jest bardziej złożona. W grę wchodzą zaburzenia anatomiczne dotyczące krocza, pochwy, pęcherza moczowego a nawet odbytu. Zaburzenia anatomii są efektem przebytych porodów z urazami kanału rodnego, utrata elastyczności tkanek pojawiająca się z wiekiem i niedoborem kolagenu. Z wiekiem dochodzi także do obniżenia stężenia hormonów płciowych odpowiedzialnych za odbudowę i prawidłowe funkcjonowanie narządów płciowych. Dodatkowo w grę wchodzi epidemia XXI wieku czyli nadwaga i otyłość.

W wyniku tych procesów dochodzi do mniejszych lub większych urazów i ubytków tkanek, które sumują się i wzajemnie wzmacniają, w efekcie powodując osłabienie mechanizmów zamykających wypływ moczu.

Ze względu na często złożony mechanizm powstawania nietrzymania moczu nie ma jednej metody leczenia tej choroby, tak jak i nie ma metody która na 100% gwarantuje wyleczenie.

Nazwa i zakres zabiegu:CenaDługość hospitalizacji po odbytym zabiegu
Małoinwazyjne leczenie nietrzymania moczu Urolon7.900 złDo 6 godzin

Zabieg wykonują:

  • lek. Marek Kwiecień
  • dr n.med. Zofia Borowiec
  • dr n.med. Anna Kryza-Ottou

Chcesz dowiedzieć się więcej? Zadzwoń! tel. (71) 333 000 3 lub napisz do nas: szpital@medfemina.pl

Call Now Button