Bulkamid to wypełniacz w formie gęstego żelu. W przeciwieństwie do innych stosowanych w medycynie wypełniaczy nie wchłania się (jak kwas hialuronowy), nie zawiera drobinek żadnych substancji (jest całkowicie rozpuszczalny) i jest obojętny dla organizmu. Stosuje się w leczeniu wysiłkowego nietrzymania moczu u kobiet. W czasie 7 letniej obserwacji skuteczności stosowania Bulkamidu zaobserwowano że dzięki zastosowaniu nie wchłaniającego się żelu większość kobiet po zabiegu nadal zgłasza korzyści z przeprowadzonego leczenia.
Bulkamid podaje się w formie zastrzyku przez ujście cewki moczowej w jej ścianę w pobliżu w pobliżu pęcherza. W efekcie tworzy się zgrubienie w miejscu podania. Bulkamid podaje się małymi porcjami na obwodzie całej cewki. Przykładowo jeśli wyobrazimy sobie cewkę jako tarczę zegara, to nakłuwamy ją na godzinie 8, 10, 2, 4 i wstrzykujemy Bulkamid. W miejscu podania tworzą się zgrubienia zwężające cewkę moczową tuż przy pęcherzu. Pozwala to wzmocnić zamknięcie cewki moczowej i daje lepszą kontrolę oddawania moczu.
Po roku po podaniu preparatu Bulkamid obiektywną poprawę ma ponad 80% pacjentek a subiektywną około 90%. W badaniach zaobserwowano utrzymanie skuteczności na poziomie 80% po 5 latach od momentu podania. Czasami u części pacjentek jeżeli nie uzyskano dobrego efektu wykonać dodatkowe podanie Bulkamidu. Po powtórnym podaniu liczba zadowolonych pacjentek jest znacznie wyższa.
Zabieg nie wymaga długotrwałego pobytu w szpitalu. Jest wykonywany w znieczuleniu ogólnym lub/ i miejscowym (zastrzyk znieczulający w okolicę cewki moczowej). Pacjentka po zabiegu pozostaje w szpitalu do momentu oddania moczu i wtedy może opuścić szpital. Następnego dnia może wrócić do życia codziennego.
W przypadku kilkudziesięciu tysięcy przeprowadzonych na świecie zabiegów podania Bulkamidu nie zaobserwowano żadnego poważnego powikłania. Mogące wystąpić powikłania to: przejściowy ból podczas zabiegu i wkrótce po nim (może on zostać ograniczony poprzez zastosowanie znieczulenia lub leków przeciwbólowych), niewielka ilość krwi w moczu, opóźniona mikcja, bolesna mikcja i/lub infekcja dróg moczowych. Powikłania te są zwykle przejściowe i ustępują w ciągu kilku dni.
Chcesz dowiedzieć się więcej? Zadzwoń! tel. (71) 333 000 3 lub napisz do nas: szpital@medfemina.pl
W szpitalu Medfemina zabieg małoinwazyjnego leczenia nietrzymania moczu procedurą Bulkamid przeprowadza:
- dr Marek Kwiecień
- dr n.med. Zofia Borowiec
Artykuł edytowano 07.05.2021: wprowadzono najnowsze dane z badań nad Bulkamidem.
tagi: nietrzymanie moczu, bezoperacyjne leczenie nietrzymania moczu, małoinwazyjne leczenie nietrzymania moczu, bulkamid, znieczulenie do bulkamidu, bulkamid wrocław, bulkamid cena