Przepuklina pępkowa - Szpital Medfemina | Wrocław
YT FB
flowers flowers 2 3

Przepuklina pępkowa

LECZENIE PRZEPUKLINY PĘPKOWEJ W SZPITALU MEDFEMINA WE WROCŁAWIU.

Co to jest przepuklina pępkowa ?

Przepuklina pępkowa to przemieszczenie się pod skórą elementów jamy brzusznej – głównie otrzewnej i pętli jelita. Najczęściej jest to choroba wrodzona spowodowana nie zrośnięciem się pierścienia pępkowego po urodzeniu przez który w życiu płodowym do ciała dziecka wchodziły naczynia pępowinowe. Przepuklina pępkowa to miękki guz w okolicy pępka, który uwypukla się przy płaczu dziecka. Zmiana nie ulega zwykle uwięźnięciu, zwykle wycofuje się w ciągu pierwszego roku życia dziecka. Sprzyja temu wzmacnianie mięśni tłoczni brzusznej poprzez częste układanie dziecka na brzuchu. Obok przyczyn wrodzonych, czyli nieprawidłowego rozwoju ścian brzucha, większość przepuklin ujawnia się w życiu dorosłym. Do końca nie stwierdzono, co jest tego przyczyną. Być może zmniejszona ilość kolagenu, który jest budulcem powięzi lub inne wrodzone, nie do końca poznane skłonności. Czynnikiem zwiększającym wystąpienie przepukliny jest otyłość, ciężka praca fizyczna, zaparcia i przerost prostaty a u kobiet przyczyną powstawania przepuklin jest ciąża.

W jaki sposób leczona jest przepuklina pępkowa?

Jeśli zauważymy niepokojące objawy, bezwzględnie należy skontaktować się z lekarzem. Przepuklinę pępkową w szpitalu Medfemina we Wrocławiu leczymy tylko operacyjnie dlatego do ostatecznej decyzji postawienia diagnozy wystarczy wykonanie USG jamy brzusznej. Im mniejsza przepuklina, tym łatwiejsza operacja, a ryzyko nawrotu jest minimalne.

Jakie są metody leczenia przepukliny pępkowej?

Większość przepuklin pępkowych nie wymaga leczenia.

Do 5 roku życia w 85-90% przypadków zamykają się one samoistnie. Jeżeli przepuklina samoistnie nie ustąpi, należy wykonać zabieg operacyjny, najczęściej w trybie chirurgii jednego dnia. Operacja ma na celu zapobieganie uwięźnięciu przepukliny oraz poprawę wyglądu pępka.

Cięcie operacyjne wykonuje się łukowato w dolnej części pępka, a następnie zakłada szwy, którymi zamyka się pierścień pępkowy. Rzadko konieczne jest także wykonanie plastyki skóry.

Jakie są objawy przepukliny pępkowej?

Objawy przepukliny pępkowej zależą od czasu trwania choroby. Pierwszym objawem jest zazwyczaj uczucie pobolewania lub nieokreślonego dyskomfortu w okolicy pępka i nadbrzusza po wysiłku fizycznym, uciążliwym kaszlu lub wydaleniu stolca. Wtedy przepuklina zaczyna wpuklać się do otworu w pępku i jest widoczna w postaci elastycznego guzka uwypuklającego pępek.

Na czym polega operacja przepukliny pępkowej?

Operacja przepukliny pępkowej polega na wzmocnieniu i rekonstrukcji słabszej części ściany brzucha. Istnieje szereg różnych metod ich zaopatrywania. Obecnie najczęściej stosuje się proste zaszycie otworu w pępku (w przepuklinach małych) lub tzw. metody bez napięciowe z wszyciem siatek z tworzywa sztucznego (w większych przepuklinach pępkowych). Ten sposób leczenia pozwala na dziesięciokrotne zmniejszenie liczby nawrotów przepukliny. Siatkę przyszywa się do odpowiednich struktur tak, by zamknąć wrota przepukliny, przez które pod skórę uwypuklają się narządy jamy brzusznej. Siatka po pewnym czasie zrasta się z otaczającymi tkankami stwarzając mocną zaporę przed nawrotem schorzenia.

Jak należy się przygotować do zabiegu?

Przygotowanie do zabiegu w szpitalu Medfemina we Wrocławiu,  nie wymaga dużego działania. Pacjent na sześć godzin przed zabiegiem powinien być na czczo. Przed zabiegiem należy wykonać niezbędne badania labolatoryjne :

  • morfologie,
  • krzepliwość krwi,
  • poziom elektrolitów,
  • mocznika i kreatyniny

Jak wygląda rekonwalescencja po operacji? Jak długo przebywa się w szpitalu? Kiedy kontrola?

Jeśli nie wystąpiły żadne komplikacje po operacji przepukliny pępkowej to już dnia następnego pacjent może zostać wypisany do domu. Czynności dnia codziennego może wykonywać zaraz po zabiegu, czyli chodzenie, natomiast dźwiganie ciężarów mniejszych (do 5kg) można wykonywać na drugi dzień. Nie ma też przeciwwskazań do wieczornej kąpieli pod prysznicem. Przez okres pierwszych kilku tygodni w linii cięcia może być wyczuwalne zgrubienie, które powinno całkowicie zniknąć i wrócić do wartości prawidłowych po 8-10 tygodniach. Powrót do pracy biurowej może nastąpić po około 7-10 dniach, natomiast do pracy fizycznej, czy sportów ekstremalnych można powrócić po około 12 tygodniach. Wizyta kontrolna odbywa się po około 7 – 10 dniach od zabiegu i polega na kontroli gojenia się rany oraz zdjęcia szwów. Powstałą blizna jest mało widoczna i łatwo ją ukryć pod bielizną .

W szpitalu Medfemina we Wrocławiu zabieg przepukliny pępkowej przeprowadzają doświadczeni chirurdzy:

Chcesz dowiedzieć się więcej? Zadzwoń! tel. (71) 333 000 3 lub napisz do nas: szpital@medfemina.pl

tagi:  przepuklina pępkowa wrocław, przepuklina pępkowa cena, operacja przepukliny pępkowej wrocław, chirurg wrocław

Call Now Button