Na czym polega rozejście mięśnia prostego brzucha?
Mięsień prosty brzucha znajduje się w samym jego centrum i dzieli się na dwie części, połączone kresą białą. Mięśnie przylegają do siebie wzdłuż tej kresy białej. Zdarza się jednak, że kresa biała ulega zwiotczeniu i poszerzeniu a mięśnie brzucha rozchodzą się. Tę nieprawidłowość nazywamy rozstępem (rozejściem) mięśni prostych brzucha.
Kiedy i jak powstaje rozejście mięśnia prostego brzucha?
U kobiet rozejście mięśnia prostego ma miejsce najczęściej po okresie ciąży. Powiększanie się brzucha powoduje stopniowe rozejście się jego mięśni na boki. Po porodzie powinno nastąpić zbliżanie się mięśni do kresy białej, co trwa około kilku tygodni. Zdarza się jednak, że mięśnie te samoistnie nie wracają na swoje miejsce. Przypadek ten dotyczy między innymi szczupłych i drobnych kobiet, którym w czasie ciąży znacznie powiększył się brzuch. Ryzyko rozejścia mięśnia brzucha zwiększają też: wysoka waga urodzonego dziecka, ciąża mnoga, kolejne ciąże, ćwiczenia związane z obracaniem lub zginaniem tułowia w bok w ostatnim trymestrze ciąży.
U mężczyzn przyczyną rozstępu mięśni prostych brzucha najczęściej jest otyłość, szczególnie typu androidalnego, w której tłuszcz gromadzi się w brzuchu. Jeśli do tego mężczyzna np. jest palaczem, to podczas kaszlu podnosi ciśnienie w brzuchu. W ten sposób kresa biała z czasem ulega rozciągnięciu a niekiedy nawet pęknięciu.
Jakie są objawy rozejścia mięśnia prostego brzucha?
Jeśli nastąpiło już rozejście mięśnia prostego brzucha, objawy można zaobserwować gołym okiem. Widoczna jest wówczas przestrzeń pomiędzy prawą i lewą stroną mięśni brzucha w okolicach nad i pod pępkiem. Jeśli przestrzeń ta jest większa niż 2-2,5 cm, wymaga podjęcia działań.
Jakie są konsekwencje rozejścia mięśnia prostego brzucha?
Konsekwencjami utrzymującego się rozejścia mięśnia prostego brzucha mogą być: nietrzymanie moczu, obniżenie narządów miednicy, przepuklina, bóle w okolicach brzucha, pleców i miednicy, wzdęcia, zaparcia, biegunka, hemoroidy. Zdarza się też często, że rozejście mięśni prostych brzucha prowadzi do powstawania skrzywienia kręgosłupa i wad postawy.
Jakie są sposoby leczenia rozejścia mięśnia prostego brzucha?
W przypadku niewielkiego rozejścia mięśnia prostego brzucha odpowiednio dobrane przez fizjoterapeutę ćwiczenia mogą pomóc w ich zejściu. W niektórych jednak przypadkach, gdy rozejście to jest zbyt duże i gdy na przykład podczas naciskania wyczuwalne i widoczne są jelita, wymagana jest operacja.
Na czym polega operacja laparoskopowa rozejścia mięśnia prostego brzucha?
Operacyjne leczenie rozejścia mięśni brzucha polega na ich zbliżeniu do siebie i zszyciu szwem. Standardowo konieczne jest do tego nacięcie skóry brzucha o długości zależnej od wielkości rozejścia. Tego typu zabiegi pozostawiają zawsze blizny, co z kosmetycznego punktu widzenia nie jest rozwiązaniem problemu (zamiast rozejścia na brzuchu widoczna jest blizna).
Rozwiązaniem jest operacja laparoskopowa, w której dokonuje się trzech małych nacięć, na wysokości spojenia łonowego, które nie będą widoczne pod bielizną. Mięśnie zszywa się imadłem laparoskopowym, a w przypadku dużych zmian zamyka się przepukliny brzuszne siatką umieszczoną wewnątrz. Operacja wykonywana jest w znieczuleniu ogólnym i trwa od 1 do 3 godzin.
O tym czy dane rozejście nadaje się do operacji laparoskopowej decyduje lekarz chirurg, który ocenia rozległość rozejścia oraz oczekiwania pacjenta. Jeśli rozstęp pojawił się w pierwszej ciąży, zabieg powinno się odłożyć do momentu zakończenia wszystkich porodów. W przypadku zajścia w ciążę już po operacji, podczas powiększania się brzucha może dość do pęknięcia szwów i powstania kolejnych powikłań. Większość lekarzy stanowczo odradza kolejne ciąże pacjentkom chcącym poddać się operacji.
Jak należy przygotować się do operacji rozejścia mięśnia prostego brzucha?
Przygotowanie do operacji rozejścia mięśnia prostego brzucha nie jest skomplikowane. Pacjent na sześć godzin przed zabiegiem powinien być na czczo. Należy wykonać również niezbędne badania laboratoryjne: morfologia, krzepliwość krwi, poziom elektrolitów, mocznika i kreatyniny. O wszystkich wymaganiach i potrzebnych badaniach informuje lekarz kwalifikujący do zabiegu.
Na czym polega rekonwalescencja po laparoskopowej operacji rozejścia mięśnia prostego brzucha i jak długo trwa?
Rekonwalescencja po operacji laparoskopowej rozejścia mięśni prostych brzucha trwa około 2 tygodnie, do czasu wygojenia rany pooperacyjnej. Całkowity powrót do formy sprzed operacji zajmuje około 3-4 miesięcy. Bezpośrednio po zabiegu konieczne jest noszenie specjalnego gorsetu, który zapobiega rozchodzeniu się szwów oraz powstawaniu obrzęku. Sam obrzęk brzucha może utrzymywać się nawet do kilku miesięcy.
Przez cały okres pooperacyjny konieczne jest szczególne dbanie o siebie a przez minimum trzy miesiące kategoryczny zakaz dźwigania czegokolwiek. Powrót do ćwiczeń fizycznych powinien być stopniowy, aby umożliwić całkowite zagojenie i zamknięcie rany.
Zalecenia te mogą się różnić w poszczególnych przypadkach, dlatego zawsze warto zapytać o wszystko chirurga, który będzie operację wykonywał. Wówczas unikniemy wątpliwości co do tego co wolno, a czego lepiej unikać.
W Szpitalu Medfemina zabieg laparoskopowego usunięcia rozstępu mięśnia prostego brzucha przeprowadza: Chirurg ogólny Dariusz Houdail
Chcesz dowiedzieć się więcej? Zadzwoń! tel. (71) 333 000 3 lub napisz do nas: szpital@medfemina.pl
Zapraszamy do szpitala Medfemina we Wrocławiu, ul. Borowska 262.
tagi: rozejście mięśni prostych brzucha wrocław, operacja rozejścia mięśni brzucha prostego cena, mięsień prosty brzucha wrocław,