Łyżeczkowanie po poronieniu - Szpital Medfemina | Wrocław
YT FB
flowers flowers 2 3

Łyżeczkowanie po poronieniu

W szpitalu Medfemina wykonujemy łyżeczkowanie po przebytym poronieniu.  Pacjentka wkrótce po zabiegu jest wypisywana do domu. Zabieg wykonywanych jest po uprzednim potwierdzeniu obumarcia ciąży przez dwóch lekarzy niezależnie.

Dr n. med. Agnieszka Konieczna:

Dlaczego dochodzi do obumarcia wczesnej ciąży?

Do obumarcia ciąży na jej wczesnym etapie rozwoju, zwanego też poronieniem, najczęściej dochodzi z przyczyn genetycznych. Dane naukowe dowodzą, że przyczyną ponad 70% z nich są tzw. anomalie chromosomowe, takie jak zespół Turnera, Downa i inne. Ciężkie choroby przewlekłe matki, czynniki infekcyjne, zaburzenia immunologiczne mogą także prowadzić do obumarcia ciąży. Na wymienione powyżej główne przyczyny poronień kobieta ma niewielki wpływ. Jednak nieprawidłowy styl życia takie jak palenie papierosów czy picie alkoholu lub stosowanie innych używek mogą prowadzić do niekorzystnego zakończenia ciąży.

Czynnikami mogącymi sprzyjać poronieniu są też niedożywienie, ciężka praca fizyczna, stres, leki lub toksyczne substancje, narażenie na promieniowanie jonizujące.

Czy istnieją jakiekolwiek objawy obumarcia ciąży?

Obumarcie ciąży w pierwszym trymestrze może przebiegać początkowo zupełnie bezobjawowo, czasem charakteryzuje się nagłym zanikaniem odczucia tzw. subiektywnych objawów ciąży (np. nudności) lub plamieniem z dróg płciowych i bólami podbrzusza. W części przypadków kobieta czuje się zupełnie normalnie i o poronieniu dowiaduje się na wizycie kontrolnej podczas wykonywania USG przez lekarza. Taka diagnoza to zazwyczaj olbrzymi szok i stres dla pacjentki.

Czy oprócz USG istnieją inne badania potwierdzające obumarcie ciąży?

Diagnostyka poronień opiera się głównie na badaniu USG i niekiedy rozpoznanie jest oczywiste, jak w sytuacji kiedy na poprzedniej wizycie stwierdzono akcję serca zarodka a na kolejnej niestety nie. Istnieją określone kryteria ultrasonograficzne takiego rozpoznania a w sytuacji niejednoznacznej dodatkowo seryjne oznaczenie stężenia gonadotropiny kosmówkowej (hCG) jest bardzo pomocne. W ciąży prawidłowo rozwijającej się poziom tego hormonu zwiększa się o co najmniej 66% w ciągu 48 godzin.

Jakie jest dalsze postępowanie po takiej niekorzystnej diagnozie?

Można zastosować 3 sposoby postępowania:

  1. postawa wyczekująca i oczekiwania na samoistne poronienie. Jednak wydalenie nieprawidłowego jaja płodowego z jamy macicy następuje nieraz po długim czasie, co może wiązać się? z ryzykiem powstania powikłań. Przedłużony czas zatrzymania w macicy obumarłej wczesnej ciąży może być przyczyną zaburzeń krzepnięcia a także infekcji wewnątrzmacicznej utrudniającej zajście w kolejną ciążę. Dlatego postawę wyczekującą można zastosować w ściśle określonych sytuacjach, biorąc pod uwagę czynniki medyczne ale też stan psychiczny pacjentek. Wiele kobiet nie najlepiej znosi takie wyczekiwanie. Postawa wyczekująca nie daje też gwarancji, że ostatecznie nie będzie niezbędne wyłyżeczkowanie jamy macicy.
  2. farmakologiczna indukcja poronienia, polegająca na podaniu leków powodujących opróżnienie macicy. Wiąże się to zazwyczaj z kilkudniowym pobytem w szpitalu i nie daje gwarancji, że pomimo tego nie trzeba będzie wykonać wyłyżeczkowania macicy.
  3. wyłyżeczkowanie jamy macicy czyli zabiegowe opróżnienie jamy macicy.

Taki zabieg trwa około 15-30 minut i zazwyczaj jest wykonany w krótkotrwałym znieczuleniu ogólnym, tak aby maksymalnie zminimalizować nieprzyjemne odczucia i dolegliwości bólowe. Zabieg wyłyżeczkowania nie wiąże się z koniecznością kilkudniowego pobytu w szpitalu czy oczekiwania w napięciu na poronienie samoistne, dlatego kobiety chętnie decydują się na ten sposób postępowania. Inną zaletą takiego postępowania jest możliwość każdorazowego uzyskania materiału do badań genetycznych ( jeżeli kobieta życzy sobie takiej diagnostyki lub istnieją do tego medyczne wskazania), co nie zawsze udaje się w przypadku dwóch pierwszych sposobów postępowania.

Czy wyłyżeczkowanie jest bezpiecznym zabiegiem?

Zabieg wyłyżeczkowania jest jednym z najstarszych i najszerzej stosowanych zabiegów ginekologicznych. Stosowany jest w różnych sytuacjach także w trakcie porodu. Każdy lekarz aby uzyskać tytuł specjalisty położnictwa i ginekologii musi taką procedurę wykonać kilkaset razy. Wyłyżeczkowanie jest procedurą bezpieczną, jednak należy pamiętać, że jak każdy zabieg inwazyjny może wiązać się z niewielkim ryzykiem powikłań, takich jak przebicie ściany macicy czy wytworzenie zrostów wewnątrzmacicznych. Ważnym elementem jest też zastosowanie profilaktyki antybiotykowej, która minimalizuje ryzyko okołozabiegowe.

Kobieta jest po poronieniu i co dalej?

Trzeba zadbać o nią na kilku płaszczyznach.

Przede wszystkim kobiecie należy zapewnić wsparcie psychologiczne. Coraz więcej szpitali współpracuje z psychologiem klinicznym ale często chodzi o takie zwykle ludzkie podejście ze strony personelu medycznego. Każdy człowiek jest inny dla niektórych poronienie jest przeżyciem głęboko traumatycznym, inne kobiety podchodzą do tego bardzo spokojnie. Bardzo ważne jest też miejsce, w którym przebywa kobieta po poronieniu. Nie powinna leżeć na sali z matkami po porodach lub z kobietą ciężarną. Wiele kobiet nie może zapomnieć tych chwil kiedy po zabiegach z powodu braku miejsc położono ją na takiej sali i słyszały płacz noworodka -te chwile wspominają najgorzej.

Po drugie pacjentce trzeba też udzielić szczegółowych informacji o przysługujących jej prawach w tym możliwości pochówku.

Jeżeli chodzi o stronę fizyczną to po zabiegu wyłyżeczkowania nie należy przez kilka miesięcy podejmować starań o ciążę, w tym czasie po konsultacji ze swoim lekarzem prowadzącym należy ustalić plan dalszego postępowania i ewentualnej diagnostyki.

Cennik zabiegu:

  • Wyłyżeczkowanie ścian kanału szyjki i jamy macicy w znieczuleniu ogólnym (także w przypadku poronienia – missed abortion) – od 3.500,- do 4.500,-

Zabieg wykonują specjaliści:

  • dr n.med. Zofia Borowiec
  • dr n.med. Alicja Halbersztadt
  • lek. Anna Janusz
  • dr n.med. Agnieszka Konieczna
  • dr n.med. Anna Kryza-Ottou
  • lek. Marek Kwiecień
  • lek. Kateryna Masich
  • lek. Anna Mazur-Buława
  • lek. Katarzyna Mikolajczyk
  • lek. Robert Mydłowski
  • dr n.med. Marek Pochwałowski
  • lek. Joanna Szymkowiak
  • lek. Iwona Wrzecionek
  • lek. Marcin Zborowski

Chcesz dowiedzieć się więcej? Zadzwoń! tel. (71) 333 000 3 lub napisz do nas: szpital@medfemina.pl

tagi: łyżeczkowanie Wrocław, poronienie, poronienie samoistne, łyżeczkowanie po poronieniu, poronienie Wrocław, obumarła ciąża postępowanie, martwa ciąża, obumarcie ciąży, łyżeczkowanie cena, łyżeczkowanie po poronieniu cena

 

Call Now Button