Przegroda macicy - Szpital Medfemina | Wrocław
YT FB
flowers flowers 2 3

Przegroda macicy

O PRZEGRODZIE MACICY CZYLI MACICY PRZEGRODZONEJ opowiada dr n. med. Zofia Borowiec ze szpitala Medfemina we Wrocławiu.

Dr n. med. Zofia Borowiec:

PRZEGRODA MACICY CZYLI MACICA PRZEGRODZONA

Jak wygląda przegroda macicy?

Jest to najczęściej leczona wada rozwojowa spowodowana brakiem zaniku przegrody po połączeniu się wyżej opisywanych „rurek” (przewodów przyśródnerczowych) podczas rozwoju układu płciowego dziewczynki jeszcze w życiu płodowym. Opisana jako typ V wg klasyfikacji AFS i klasa U2 wg podziału ESHRE-ESGE. Szacuje się, że jest to druga co do częstości występowania wśród wszystkich stwierdzanych zaburzeń budowy macicy. Wygląda jak porządnie narysowane przez małe dziecko serduszko – wcięte w środku z dwoma głębokimi „uszkami” – jamami macicy. Przegordę tworzy tkanka mięśnia macicy, wówczas jest lita i gruba, jednak może być ona włóknista lub błoniasta, bardzo cienka.

Proces diagnostyczny w przypadku macicy z przegrodą powinien uwzględnić badanie rezonansem magnetycznym (MRI) z oceną układu moczowego, ze uwagi na możliwość współistnienia wad obu układów (nawet do 20% przypadków).

Co powoduje przegroda macicy?

U pacjentek z przegrodą macicy powodem zgłoszenia do poszerzenia diagnostyki są najczęściej wczesne utraty ciąży, porody przedwczesne, dyspareunia (ból podczas współżycia) i bolesne miesiączkowanie. Zagadnieniem, które jest nadal badane i dyskutowane, jest wpływ obecności przegrody macicy na niepłodność pierwotną pacjentki. Istnieją doniesienia o zmienionej waskularyzacji czyli budowie naczyń krwionośnych w obszarze przegrody, o nieprawidłowościach budowy endometrium i zmienionej funkcji hormonalnej błony śluzowej pokrywającej przegrodę macicy, co może wpływać na niepowodzenia na etapie implantacji – zagnieżdżania się ciąży w jamie macicy.

Jak leczymy przegrodę macicy?

Wskazaniem do leczenia operacyjnego są stwierdzane niepowodzenia położnicze (niepłodność partnerska, poronienia, utraty ciąży), ponieważ wiele pacjentek z przegrodą macicy nie doświadcza z tego powodu żadnych trudności z poczęciem i zajściem w ciążę.

Dlatego też podstawą do zabiegu jest przemyślana i racjonalna kwalifikacja, po szczegółowej analizie historii medycznej pacjentki oraz dokładnym omówieniu wskazań i techniki operacyjnej

Zabieg polega na histeroskopowej resekcji (wycięciu) przegrody macicy, czasem w asyście laparoskopowej lub ultrasonograficznej. Histeroskop wprowadza się drogą przezpochwową, czyli bez nacinania powłok brzucha, przez szyjkę macicy do jamy macicy i w przypadku niezbyt rozbudowanej przegrody można uzyskać dobry efekt z takiego dostępu. Jeżeli przegroda jest szeroka lub nietypowa, bezpieczniejsze jest kontrolowanie przebiegu zabiegu z dodatkowego dostępu, co czasem wymaga jednoczasowej laparoskopii lub przybrzusznego lub przez odbytniczego badania USG przez doświadczonego lekarza.

Po zabiegu należy odczekać określony czas przed podjęciem starań o zajście w ciążę- zazwyczaj są to 3 miesiące- ale oczywiście wszystko zależy od indywidualnej oceny operatora po operacji. Usunięcie przegrody znacząco wpływa na odsetek zajść w ciążę i powodzeń położniczych , głównie u pacjentek po przebytych utratach ciąż.

W Szpitalu Medfemina zabiegi te są najczęściej przeprowadzane w znieczuleniu ogólnym, a pacjentka wychodzi do domu tego samego lub następnego dnia, w zależności od typu przegrody macicy. Jak przed każdym zabiegiem w znieczuleniu należy zgłosić się na czczo, bez objawów infekcji pochwy, w pierwszej fazie cyklu – bezpośrednio po miesiączce.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Zadzwoń! tel. 71 333 000 3 lub napisz do nas szpital@medfemina.pl

tagi: przegroda macicy, leczenie przegrody macicy Wrocław, usuwanie przegrody macicy Wrocław, macica przegrodzona operacja Wrocław, operacja przegroda macicy Wrocław
Call Now Button