NOWOŚĆ W MEDFEMINIE
EndoRNA to innowacyjny test umożliwiający nieinwazyjną i szybką diagnostykę endometriozy.
Endometrioza charakteryzuje się występowaniem tkanek zbliżonych do struktur endometrium tj. błony śluzowej wnętrza macicy, poza jamą macicy. Struktury te są nadal aktywne wydzielniczo i reagują na zmiany hormonalne zachodzące w cyklu miesiączkowym wywołując w organizmie przewlekłą reakcję zapalną. Według statystyk dotyczy ok 15% kobiet.
Choroba najczęściej związana jest z nawracającymi dolegliwościami bólowymi występującymi w okresie okołomiesiączkowym, ale mogą być to także bóle o charakterze ciągłym, bóle w okolicy krzyżowej, bolesność przy współżyciu, oddawaniu moczu lub stolca. Dolegliwości bólowe często są bardzo silne i utrudniają codzienną aktywność. Nieleczona endometrioza może prowadzić do niepłodności. Endometrioza jest trudna do zdiagnozowania, ze względu na to że objawy są niecharakterystyczne, a zmiany są często zlokalizowane głęboko w tkankach i trudne do uwidocznienia w konwencjonalnych badaniach.
Małoinwazyjny test diagnostyczne EndoRNA qRT-PCR Diagendo
Test można wykonać u pacjentek z podejrzeniem endometriozy w celu potwierdzenia choroby lub u pacjentek, u których chce się wykluczyć istnienie tej patologii, np. w przypadku niepłodności. Markerem wykorzystywanym w teście jest ekspresja genu kodującego enzym fukozylotransferazę 4 (FUT4). Fukozylotransferaza IV (FUT4) jest enzymem biorącym udział w procesie fukozylacji białek, w szczególności glikanów. Wysoki poziom ekspresji genu FUT4 koreluje z endometriozą. Badanie EndoRNA wykonywane jest metodą ilościowego RT-PCR (qRT-PCR).
Jak zdiagnozować endometriozę?
Endometriozę podejrzewamy na podstawie wywiadu, natomiast jej objawy są często widoczne w badaniu USG (IVUS). Jednak z racji tego, że endometrioza jest podstępną chorobą, zmiany te są często trudne do wychwycenia. Wówczas trudno jest potwierdzić chorobę. Złotym standardem jest laparoskopia, jednak wiąże się z narażeniem pacjentki na operację. Z tego powodu poszukujemy nieinwazyjnych, bezpiecznych metod, którymi są badanie rezonansu magnetycznego w odpowiednim protokole dla endometriozy oraz właśnie nowatorskie, minimalnie inwazyjne badanie EndoRNA Diagendo.
Małoinwazyjna diagnostyka endometriozy

Kiedy podejrzewamy endometriozę?
Endometrioza przebiega najczęściej z objawami bólowymi, których charakter może być niezwykle zróżnicowany i często niespecyficzny. Do dolegliwości związanych z endometriozą należą:
- bolesne lub/i obfite miesiączki, bóle lokalizują się w podbrzuszu, okolicy krzyża, mogą promieniować do ud, często są tak silne że powodują omdlenia; miesiączkom towarzyszą biegunki lub zaparcia,
- ból w czasie stosunku płciowego lub po nim,
- bolesne oddawanie moczu lub wypróżnianie się,
- objawy niespecyficzne takie jak: nudności, zaparcia, biegunka, krew w stolcu podczas miesiączki,
- niepłodność.
Pacjentki z endometriozą częściej obciążone są chorobami współistniejącymi, takimi jak rak jajnika, chorobami autoimmunologicznymi, np. choroba Hashimoto, celiakia, łuszczyca.
Czynniki ryzyka endometriozy:
- wczesna pierwsza miesiączka (menarche),
- wydłużone miesiączki,
- krótkie odstępy między miesiączkami,
- występowanie w rodzinie,
- maleje z ilością porodów i czasem karmienia piersią.
Jakie są najczęstsze lokalizacje zmian endometriozowych?
- jajniki i jajowody,
- otrzewna tj. błona wyściełająca od wewnątrz całą jamę brzuszną, zmiany zlokalizowane są głównie w miednicy; mogą być również zlokalizowane podotrzewnowo (Deep Infiltrating Endometriosis) również na więzadłach i mięśniach przepony miednicznej, wówczas dają bardzo dotkliwe bóle,
- macica (adenomioza),
- pęcherz moczowy i moczowody,
- pochwa,
- jelita, głównie esica i odbytnica.
Endometrioza a płodność
Wpływ endometriozy na płodność, zależny jest od stopnia zaawansowania zmian. Około 35% pacjentek mających problem z zajściem w ciążę ma już zdiagnozowaną endometriozę, podejrzenie endometriozy lub rozpoznaje się u nich to schorzenie podczas diagnostyki przyczyn niepłodności.
Przyczyny negatywnego wpływu endometriozy na płodność pacjentek:
- zaburzenia owulacji,
- upośledzenie funkcji jajowodów (niedrożność jajowodów), ze względu na występowanie zrostów w jamie brzusznej, zmniejszona rezerwa jajnikowa (spowodowana występowaniem torbieli lub samoistnie),
- upośledzenie implantacji zarodka (zwiększone ryzyko wczesnego poronienia),
- zmiany zapalne w obrębie miednicy mniejszej, stwarzające niekorzystne środowisko dla rozwoju ciąży.
- bolesne stosunki sprawiają, że pary starające się o dziecko rzadziej podejmują współżycie.
Endometrioza co roku diagnozowana jest u coraz liczniejszej grupy kobiet, a przyczyny jej rozwoju nie są wciąż w pełni poznane. Warto obserwować swoje ciało i w razie obaw lub wątpliwości jak najszybciej skorzystać z pomocy lekarza specjalisty, ponieważ wczesne wdrożenie leczenia jest kluczowe dla opanowania choroby.
Autor: Dr Anna Janusz – specjalistka ginekologii i położnictwa
W szpitalu Medfemina we Wrocławiu badanie wykonuje:
- dr n.med. Zofia Borowiec
- dr Anna Janusz
- dr n. med. Marek Pochwałowski
- dr n.med. Anna Kryza-Ottou
- dr Marek Kwiecień
- dr n.med. Agnieszka Konieczna
- dr Kateryna Masich
- prof. dr hab. med. Marian St. Gabryś
Umów swoją wizytę online
tagi: diagendo wrocław, test na endeomteriozę wrocław, diagnostyka endometriozy wrocław, endometrioza diagnostyka, endoRNA DiagENDO,