Konizacja - Szpital Medfemina | Wrocław
YT FB
flowers flowers 2 3

Konizacja

Konizacja jest zabiegiem operacyjnym, podczas którego usunięta jest nieprawidłowa tkanka z szyjki macicy. Medyczna nazwa tej nieprawidłowej tkanki to dysplazja szyjki macicy, która powstaje w wyniku przewlekłej infekcji wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV). Nieleczona dysplazja szyjki macicy wysokiego stopnia najczęściej prowadzi do powstania raka szyjki macicy – opowiada Dr n. med. Agnieszka Konieczna.

Dr n. med. Agnieszka Konieczna:

Jak przebiega zabieg konizacji szyjki macicy?

Konizacja szyjki macicy może być wykonana w znieczuleniu ogólnym (tzn. w całkowitym uśpieniu) lub znieczuleniu rdzeniowym (tzn. z zachowaną świadomością ale bez odczuwania bólu). Wybór rodzaju znieczulenia każdorazowo indywidualnie lekarz anestezjolog dobiera do stanu pacjentki i jej oczekiwań.

Sam zabieg konizacji polega na wycięciu fragmentu szyjki macicy w formie stożka, który obejmuje chore tkanki. Bardzo ważne jest aby wycięcie stożka było w granicach zdrowych tkanek. Niestety pewność, że całe ognisko zostało usunięte jest dopiero po zbadaniu histopatologicznym stożka konizacyjnego. Dlatego ostateczną pewność, że pacjentka jest wyleczona można mieć dopiero po analizie histopatologicznej tkanek.

Po wycięciu stożka konizacyjnego lekarz operator musi zatamować krwawienie z szyjki macicy koagulując krwawiące naczynia lub zakładając szwy. Niekiedy po zabiegu konizacji do pochwy zakładany jest opatrunek, który usuwany jest w następnym dniu.

Jakie są alternatywne sposoby leczenia?

Niekiedy istnieje możliwość wykonania zabiegu pętlą elektryczną tzw. LEEP, zabieg taki jest alternatywą konizacji w przypadku dysplazji o mniejszym stopniu nasilenia. Zaletą takiego postępowania jest mniejszy zakres zabiegu i mniejsza utrata krwi. Należy jednak pamiętać, że uzyskany materiał może dać niejednoznaczną odpowiedź, co do całkowitego wycięcia zmiany ze względu na spalenie tkanek na granicy cięcia.

Alternatywą do konizacji może tez być też całkowite wycięcie szyjki macicy lub nawet całej macicy. Takie postepowanie zazwyczaj jest proponowane w przypadku nasilonej dysplazji lub wczesnych postaci raka. Zaletą tych zabiegów jest radykalne leczenie ( tzn. nie ma możliwości nawrotu schorzenia) ale jednocześnie uniemożliwia zajście w ciążę i jest obarczone większą liczbą i częstością powikłań w stosunku do konizacji szyjki macicy.

Jakie korzyści przynosi zabieg konizacji?

Główną zaletą konizacji jest możliwość leczenia zmian patologicznych szyjki macicy bez konieczności wycięcia szyjki lub nawet całej macicy. Tym samym kobieta, która została poddana konizacji może zachować płodność.

Dokonanie chirurgicznej konizacji szyjki macicy umożliwia dokładne zbadanie granicy cięcia i dzięki temu ocenę radykalności wycięcia nieprawidłowej tkanki.

Jakie są możliwe powikłania zabiegu konizacji?

Jak przy każdym zabiegu operacyjnym podczas konizacji szyjki macicy mogą zdarzyć się powikłania. Ciężkie i zagrażające życiu powikłania zdarzają się w przypadku konizacji rzadko. Warto też dodać, że możliwe powikłania bardzo często zależą od indywidualnego stanu pacjentki i każdorazowo powinny być omówione przez lekarza przed planowanym zabiegiem.

Powikłania, które mogą zdarzyć w przypadku konizacji mogą dotyczyć nadmiernej utraty krwi, możliwości zakażenia rany pooperacyjnej czy też uszkodzenia okolicznych narządów np. pęcherza moczowego.

Odległym w czasie powikłaniem może być ograniczona drożność kanału szyjki macicy, wynikająca ze zrostów w kanale szyjki, co może prowadzić do zaburzeń wypływu krwi miesiączkowej lub bolesnego miesiączkowania .

W przypadku konizacji szyjki macicy należy też liczyć się z innymi odległymi skutkami dotyczącymi stanu ciąży i porodu. W niektórych przypadkach w trakcie ciąży może dojść do niewydolności szyjki macicy i w następstwie porodu przedwczesnego a także zaburzeń rozwierania się szyjki w trakcie porodu, w wyniku których konieczne będzie wykonanie cięcia cesarskiego.

Co dzieje się po zabiegu?

Hospitalizacja w przypadku konizacji nie jest długa i zazwyczaj następnego dnia po zabiegu pacjentka może udać się do domu.. Po zabiegu może być odczuwalny dyskomfort lub ból w okolicy krocza, pochwy czy też podbrzusza.

Objawem często niepokojącym kobietę, ale zupełnie normalnym, jest utrzymujące się po zabiegu krwawienie lub plamienie z dróg płciowych, które może trwać kilka dni lub nawet tygodni. Okres powrotu do pełnej aktywności zwykle trwa około 3 tygodni. W trakcie rekonwalescencji przeciwskazane są: wysiłek fizyczny i dźwiganie, współżycie płciowe oraz kąpieli w wannie i basenie.

Jak przygotować się do zabiegu konizacji?

Zabieg konizacji w przypadku osob zdrowych nie wymaga szczególnych przygotowań a optymalnym czasem do wykonania u kobiet miesiączkujących operacji jest pierwsza faza cyklu.

Zakres niezbędnych badań do wykonania przed zabiegiem konizacji zależy najczęściej od stanu zdrowia pacjentki i rodzaju planowanego znieczulenia, a indywidualne zalecenia pacjentka otrzymuje podczas wizyty lekarskiej kwalifikującej do konizacji.

W dniu operacji należy powstrzymać się od spożywania posiłków i picia minimum 6 godzin przed planowanym zabiegiem konizacji.

Podsumowanie:

Zabieg konizacji szyjki macicy jest optymalnym sposobem leczenia zmian dysplastycznych szyjki macicy. Wykonany we właściwym czasie pomaga uniknąć rozwinięcia się inwazyjnego raka szyjki macicy i jednocześnie umożliwia zachowanie płodności.

Cennik zabiegu:

Konizacja szyjki macicy od 6.100,- do 8.000,- < 24 h hospitalizacji

Zabieg wykonuje:

  • dr n.med. Zofia Borowiec
  • dr n.med. Alicja Halbersztadt
  • lek. Anna Janusz
  • dr n.med. Agnieszka Konieczna
  • dr n.med. Anna Kryza-Ottou
  • lek. Marek Kwiecień
  • lek. Robert Mydłowski
  • dr n.med. Marek Pochwałowski
  • lek. Marcin Zborowski

Chcesz dowiedzieć się więcej? Zadzwoń! tel. (71) 333 000 3 lub napisz do nas: szpital@medfemina.pl

tagi: konizacja szyjki macicy Wrocław, usuwanie szyjki macicy Wrocław, konizacja Wrocław, zabieg konizacji Wrocław

Call Now Button