Mama karmiąca - co wolno a czego nie? - Szpital Medfemina | Wrocław
YT FB
flowers flowers 2 3

Mama karmiąca – co wolno a czego nie?

Czego należy unikać podczas karmienia piersią?

Karm na zdrowie!

Czyli co wolno mamie karmiącej, a czego nie?

Na często zadawane naszym lekarzom pytania odpowiada Dr Marek Kwiecień: Jednym z wielu przywilejów i unikatów macierzyństwa jest niewątpliwie okres karmienia piersią. Postaram się rozwiać najczęstsze dylematy Pań dotyczące tego co dozwolone, co przeciwwskazane, a także pomóc odróżnić laktacyjne mity od prawdy.

Wg najnowszych danych WHO, zważając na unikalną wartość pokarmu kobiecego oraz naturalne procesy związane z żywieniem człowieka, zaleca się, aby niemowlęta były karmione wyłącznie mlekiem matki do szóstego miesiąca życia. Jako najbardziej odpowiednie dla prawidłowego rozwoju dziecka uznano karmienie piersią kontynuowane do drugiego roku życia i uzupełniane przez miejscowe produkty żywnościowe.

Specyfika pokarmu kobiecego wynika z jego składu i choć jego główną rolą jest odżywianie to z uwagi na zawarte w nim komponenty, poza funkcją budulcową ma ono też istotne znaczenie w rozwoju, dojrzewaniu i działaniu układu odpornościowego dziecka.

Udowodniono również, że karmienie piersią przez przynajmniej sześć miesięcy wyraźnie obniża ryzyko zachorowania u kobiet  na raka sutka, raka jajnika oraz chroni przed osteoporozą. Warto wspomnieć, że u mam, które karmiły dłużej niż 9 miesięcy rzadziej rozwijają się: miażdżyca, cukrzyca typu II, nadciśnienie tętnicze, jak i powikłania tych chorób np. zawały serca. Co wolno zatem a czego nie:

DIETA, NAPOJE, UŻYWKI.

Organizm matki do produkcji mleka używa zapasów zgromadzonych w czasie ciąży, dlatego w trakcie laktacji nie jest wskazana żadna rygorystyczna dieta odchudzająca, stosowanie głodówek czy przyjmowanie preparatów cudownie przyśpieszających utratę masy ciała. Wystarczy że zrezygnuje się z produktów wysokokalorycznych, niezdrowych przekąsek, słodkich napojów i dań typu Fast- food. Na wyprodukowanie pokarmu ciało kobiety w ciągu doby zużywa aż 700 kcal! Dlatego dieta powinna być możliwie urozmaicona, bogata w produkty pełnoziarniste takie jak kasze, zboża, ciemne pieczywo, jarzyny, owoce, białko mięsa i ryb, oraz nabiał. Jeżeli nie ma w Twojej rodzinie alergii nie ma potrzeby profilaktycznego stosowania diety eliminującej np. mleko czy jaja. Dopiero gdy zaobserwujesz jakieś niekorzystne reakcje u dziecka powinnaś wyłączyć ze swojej diety podejrzany alergen( mleko, czekolada, pomidor, orzechy, ryby itp.). To samo dotyczy przypraw, potraw wzdymających i napojów z bąbelkami– pokarm powstaje ze składu Twojej krwi, a nie bezpośrednio z tego co zjesz. Wiele maluchów toleruje świetnie to co mama jadła całą ciąże– czy jest to indyjskie curry będące podstawą diety w Indiach czy japońskie sushi, czy nasz rodzimy czosnek. Najwyżej wprowadzaj produkty kontrowersyjne pojedynczo          i obserwuj reakcje dziecka.

Pamiętaj o przyjmowaniu dużej ilości płynów( woda, soki, herbata zielona, czerwona, kawa zbożowa) a ogranicz jedynie mocną kawę i herbatę czy colę. Możesz pozwolić sobie na jedną  kawę tzw. Prawdziwą najlepiej tuż po nakarmieniu malucha. Od czasu do czasu wolno wypić lampkę wina ale też, tuż po karmieniu i odczekać kilka godzin do czasu następnego przystawienia dziecka do piersi, a najlepiej sprawdzić za pomocą internetowego kalkulatora po jakim czasie alkohol uległ zmetabolizowaniu. Zrezygnuj natomiast całkowicie z palenia tytoniu!

SPORT, SAUNA, SOLARIUM

Karmienie piersią nie stanowi żadnego przeciwwskazania do uprawiania amatorskich sportów– możesz więc wybierać spośród wielu zajęć typu fitness, joggingu, zumby czy pływania jak tylko minie okres połogu. Jedynie wyczynowe sporty związane z dużym wysiłkiem mogą zahamować produkcję pokarmu. Zadbaj więc o dobrze podtrzymujący biust sportowy stanik i do dzieła! Nie ma także żadnych medycznych przeciwwskazań co do korzystania z sauny ani solarium w trakcie laktacji, należy tylko pamiętać o bieżącym uzupełnianiu płynów i dbaniu o ubiór po wyjściu żeby uniknąć infekcji, a także umiarkowanym korzystaniu z łóżek opalających, tak żeby nie zniszczyć i tak nadwyrężonej powiększonym gruczołem mlekowym tkanki elastycznej i skóry piersi.

URODA

Wizyta u fryzjera, spa czy w salonie piękności to świetny sposób na relaks, z którego absolutnie nie należy rezygnować w trakcie karmienia– można więc bez stresu ufarbować włosy, zrobić trwałą, przedłużyć rzęsy czy pomalować paznokcie, depilować ciało woskiem czy kremem. Nie ma przeciwwskazań co do zabiegów medycyny estetycznej takich jak mikrodermabrazja, czy zabiegi laserowe, w tym trwała depilacja. Należy unikać nakładkowego wybielania zębów oraz głębokich pilingów wykonywanych za pomocą kwasów medycznych.

ANTYKONCEPCJA

Należy zaznaczyć,  iż karmienie piersią nie chroni przed zajściem w ciążę, choć początkowo zmniejsza jej prawdopodobieństwo. Dlatego nie można zapomnieć o stosowaniu skutecznej metody antykoncepcyjnej aby po okresie 6 tyg. połogu znów móc cieszyć się życiem intymnym.

Spośród dostępnych dla karmiących kobiet metod antykoncepcyjnych mamy do wyboru środki mechaniczne i chemiczne– takie jak prezerwatywa czy globulki plemnikobójcze, hormonalne tabletki, zastrzyki bądź podskórne implanty gestagenowe, które nie zaburzają laktacji, a także wkładki wewnątrzmaciczne klasyczne i z takie niewielką dawką hormonów. Decyzję co do najlepszego sposobu zabezpieczenia się przed ciążą pomoże podjąć Twój lekarz ginekolog na pierwszej wizycie po połogu.

LEKI

Nie jest prawdą, że gdy zachorujesz to karmiąc nie możesz przyjmować żadnych leków. Jest wiele bezpiecznych preparatów spośród zarówno wśród  leków przeciwbólowych, antybiotyków i innych, które pozwalają na jednocześnie na leczenie i kontynuację karmienia. Dotyczy to np. paracetamolu czy antybiotyków z grupy penicylinopochodnych, a także wielu środków stosowanych miejscowo jednakże zawsze skonsultuj się z lekarzem przed rozpoczęciem terapii farmakologicznej.

Mam nadzieję, że rozwiewając niektóre wątpliwości udało mi się zachęcić wszystkie mamy do skorzystania z tego daru natury jakim jest możliwość karmienia piersią i nie pozostaje mi nic innego jak życzenie Paniom- Karmienia na zdrowie! cytując za O.W. Holmesem, że:

Para gruczołów mlekowych ma w sztuce kompozycji składu płynu dla dzieci przewagę nad parą półkul mózgowych najbardziej uczonego profesora”.

Call Now Button