Historia całujących się jajników - Szpital Medfemina | Wrocław

Historia całujących się jajników

Dziś opowiemy Wam o 👉 całujących się jajnikach. Niestety, to nie jest miła opowieść, choć dobrze się kończy… Na początku nie było żadnych objawów – do czasu. Gdy torbiele zaczęły rosnąć, okazało się, że zmiany są ❗bardzo poważne.
👩 24-letnia pacjentka dowiedziała się o nich przypadkiem, gdy zgłosiła się do swojego lekarza prowadzającego po antykoncepcję. Lekarz zdiagnozował dwie duże torbiele endometrialne, które się zrastały ze sobą i sklejały siebie oraz wszystkie otaczające narządy tworząc zjawisko 👉 tzw. „całujących się jajników”.
🗣️ – Takie zmiany trzeba delikatnie wyłuszczyć z zachowaniem tkanki jajnika. Jeżeli jednak jest zbyt duże ryzyko, to wtedy należy zmiany uewakuować według najnowszych zaleceń leczenia endometriozy u młodych osób – zdradza tajniki postępowania 👩‍⚕️ dr Zofia Borowiec, która wykonała u pacjentki zabieg laparoskopowego wyłuszczenia torbieli endometrialnej jajnika.
Jak dodaje, w tym przypadku endometrioza została „wyłapana” odpowiednio wcześnie i zmiana była tylko w jajnikach 👍. Została sprawdzona również cała przestrzeń otrzewnowa, bo zawsze należy się upewnić, czy endometrioza nie występuje też w innych miejscach. To bardzo ważne dla 🤰 zachowania płodności.
Zabieg trwał ⏰ 1 godzinę i 50 minut. Zostały znalezione jeszcze inne zmiany powierzchowne w okolicy pęcherza moczowego i kątnicy, ale na szczęście nie zajmujące światła jelita. Ognisko zostało usunięte i zrosty odpreparowane i pacjentka wróciła na salę pobytową, a my szykujemy się już do kolejnych zabiegów 😊.
Czekamy na zgłoszenia pacjentek, które chciałyby się zapisać na konsultacje do 👩‍⚕️ doktor Zofii. Dzwońcie tel. ☎️ (71) 333 000 3 lub piszcie do nas: 🔎 szpital@medfemina.pl.