MENU

FAQs

Często zadawane pytania i odpowiedzi na nie.

[CIĘCIE CESARSKIE]

 1. Jak dbać o ranę pooperacyjną po cięciu cesarskim?

W pierwszej dobie po zabiegu z rany pooperacyjnej zostanie zdjęty opatrunek. Ranę można myć mydłem  pod bieżącą wodą biorąc prysznic, ale nie powinna być ona narażona na długotrwałe działanie ciepłej wody. Następnie ranę należy  osuszyć czystym ręcznikiem i utrzymywać w stanie suchym, często wietrzyć. Przy zakładaniu bielizny uważać by gumka nie drażniła miejsca operowanego. Ranę należy obserwować i zgłosić się do lekarza przed wyznaczonym terminem wizyty gdy wystąpią:

 • ból, zaczerwienienie, narastający obrzęk, wyciek treści z rany
 • podwyższona temperatura całego ciała
 1. Jak długo trwa cięcie cesarskie?

Około godziny.

 1. Czy w czasie zabiegu operacyjnego mogę mieć szkła kontaktowe,  kolczyki, łańcuszek?

Szkła kontaktowe i ozdoby należy zdjąć przed zabiegiem operacyjnym.

 1. Czy w dniu wykonanej histeroskopii mogę kąpać się w wannie?

Nie można kąpać się w wannie można wziąć tylko prysznic.

 1. Mam mieć przeprowadzony zabieg histeroskopii a jestem po wstawieniu endoprotezy stawu biodrowego. Obawiam się czy w czasie zabiegu nie dojdzie do uszkodzenia stawu.

O przebytym zabiegu należy poinformować lekarza .Podczas układania Pani na stole operacyjnym do zabiegu cały zespół operacyjny ze szczególną troską zajmie sie operowanym biodrem zapewniając komfort i bezpieczeństwo.     

 1. Mam zaplanowane cięcie cesarskie ze wskazań okulistycznych. Chciałabym wiedzieć kiedy po zabiegu mogę wstać?

Wstawanie po zabiegu cięcia cesarskiego jest zalecane po całkowitym ustąpieniu działania znieczulenia. Zwykle jest to kilka godzin po zakończeniu zabiegu. Planowe cięcie cesarskie wykonywane jest zwykle w godzinach przedpołudniowych, tak więc wstawanie będzie możliwe w godzinach popołudniowych bądź wieczornych.

 1. Jak długo po cięciu cesarskim nie można pić i jeść?

Niewielkie ilości płynów (najlepiej wody) można zacząć popijać po około godzinie po zakończeniu zabiegu. Po całkowitym ustąpieniu działania znieczulenia można pić do woli (ale nadal płyny klarowne – woda, herbata). Jeść można w kilka godzin po zakończeniu zabiegu. Proszę pamiętać, że każdorazowo zalecenia te mogą być dostosowywane indywidualnie w zależności od stanu pacjentki po zabiegu, oceny funkcjonowania przewodu pokarmowego i potencjalnych działań niepożądanych leków przeciwbólowych podawanych w okresie pooperacyjnym.

[NOWORODKI]

 1. Skąd mogę mieć pewność czy moje dziecko się najada? Czy mam wystarczającą ilość pokarmu?

Twój malec się najada, jeśli ssie pierś przynajmniej 10 minut i słyszysz odgłos połykania. Po karmieniu powinnaś odczuć rozluźnienie w piersi. O prawidłowym karmieniu świadczą także 3–4 kupki dziennie i moczenie przynajmniej 6 pieluszek w ciągu doby. Dobrym dowodem na to, że malec się najada, są właściwe przyrosty masy ciała. Możesz stale kontrolować sytuację, nanosząc pomiary wagi dziecka na siatki centylowe znajdujące się w książeczce zdrowia.

 1. Kiedy mogą odwiedzić nas pierwsi goście w domu?

Pierwsze dni po przyjeździe dziecka ze szpitala to czas przeznaczony wyłącznie dla was - świeżo upieczonych rodziców i waszego Skarba. Przede wszystkim miejcie na uwadze dobro dziecka. Dla niego najlepiej byłoby poczekać z wizytami kilka tygodni. Ale jeśli maluch jest zdrowy i nie ma z nim żadnych problemów, osoby z najbliższej rodziny można zaprosić już 4 - 5 dnia pobytu w domu.

 1. Jaka powinna być temperatura powietrza w domu?

Temperatura w pokoju niemowlaka w dzień powinna wynosić około 20-22 stopni Celsjusza, a w nocy o 2 stopnie mniej, ale nie poniżej 20°C.Pamiętaj, by oprócz utrzymywania stałej temperatury w pokoju dziecka, zadbać o wietrzenie pomieszczeń, w których przebywa maluch. Na czas wietrzenia maluszka trzeba przenieść do innego pokoju albo ciepło okryć.

 1. Czy zakładać noworodkowi w domu czapeczkę oraz niedrapki?

Nie ma potrzeby, aby noworodek przez cały dzień miał na głowie czapeczkę. Ubranie noworodka, w tym również nakrycie głowy, powinno być dostosowane do temperatury, w jakiej przebywa dziecko

Prawdą jest, że najwięcej ciepła ucieka przez głowę, dlatego na spacerze - inaczej niż w mieszkaniu - maluch (nie tylko noworodek) zawsze powinien mieć na głowie odpowiednie nakrycie. Dla niedrapek mówimy stanowczo NIE. Gdy je zakładamy tracimy kontakt z Naszym maluchem co zaburza jego zmysł dotyku- zmysł dzięki któremu może się rozwijać. Wiele specjalistów odradza zakładanie ich na rączki.

 1. Jak ubierać noworodka?

W pierwszych tygodniach życia dziecka warto przyjąć zasadę, że nakładamy dziecku o jedną warstwę ubrania więcej niż sobie.

 1. Kiedy wyjść na pierwszy spacer?

Obecnie  funkcjonuje już opinia, że nawet kilkudniowy maluszek może i powinien zażywać spacerów. A świeże powietrze jest dla jego zdrowia tak samo ważne jak pokarm. Dlatego młoda mama nie powinna się obawiać spacerów z noworodkiem. Zaś poprzedzenie spacerów werandowaniem zalecane jest wyłącznie zimą, gdy temperatura na zewnątrz jest zbyt niska na spacerowanie.

 1. Czy to prawda, że noworodek powinien przebywać tylko w jednym pomieszczeniu (nie przenosić z pokoju do pokoju, nie chodzić z nim po mieszkaniu)?

Noworodek powinien zapoznać się ze wszystkimi pomieszczeniami w  mieszkaniu więc mitem jest, że należy trzymać go tylko w jednym pomieszczeniu.

 1. Jak karmić piersią, gdy mam płaskie/wklęsłe brodawki?

Płaskie lub wklęsłe nie są przeciwwskazaniem do karmienia piersią, ale mogą pojawić się trudności z uchwyceniem jej przez maluszka. Jeżeli dzidziuś jest chętny do ssania, cierpliwie przystawiany do piersi i w międzyczasie nie dostanie butelki to karmienie może się udać! Warto wtedy bezpośrednio przed przystawieniem spróbować trochę brodawkę wyciągnąć (laktatorem, specjalnymi przyrządami jak nakładki formujące, nipletki).  Można próbować karmić z nakładkami (kapturkami).

 1. Czy budzić noworodka/niemowlę do karmienia?

Przez pierwsze sześć tygodni życia każdy maluszek powinien jeść również w nocy. Przerwa w karmieniu piersią w tym okresie nie powinna trwać dłużej niż cztery godziny. Nocny pokarm ma inny skład niż dzienny. Zawiera więcej kalorii, maleństwo dostaje więc duży zastrzyk energii, aby rosnąć. Dlatego nocne karmienia są szczególnie korzystne dla niejadków i maluszków słabo przybierających na wadze.

 1.  Jak dbać o kikut pępowinowy u noworodka?

Raz na dobę (a jeśli dojdzie do zabrudzenia, częściej) oczyszczaj pępek dziecka czystym patyczkiem do pielęgnacji uszu . Po kąpieli  dokładnie go osusz i zostaw nieosłonięty do wyschnięcia. Odwijaj brzeg pieluszki, aby odkryć kikut pępowiny a w razie zmian zapalnych takich jak zaczerwienienie wokół pępka zastosuj octanisept.

 1. Czy leki przeciwbólowe są bezpieczne dla mojego dziecka? Czy mogę przyjmując te leki karmić piersią?

Leki przeciwbólowe stosowane w bezpośrednim okresie po porodzie (siłami natury czy przez cięcie cesarskie) podawane są przez krótki okres czasu zgodnie ze zleceniami lekarskimi. Stosowane są leki, które w przeprowadzonych badaniach oceniono jako dopuszczone do stosowania w okresie laktacji. Proszę pamiętać, że stosowanie leków przeciwbólowych w okresie karmienia musi odbywać się zawsze po konsultacji z lekarzem i powinno być krótkotrwałe.

 1. Czy noworodka należy kąpać codziennie? Jak często myć głowę?

[PORÓD]

 1. Chciałabym rodzić naturalnie. Dlaczego znieczulenie to dobry wybór? Czy można w waszym szpitalu rodzić bez znieczulenia?

Ciąża i poród to stany fizjologiczne. Każda osoba ma inny próg odczuwania bólu. Porody bez znieczulenia odbywają się również w naszym szpitalu. Każdorazowo decyzja o zastosowaniu znieczulenia (i jego rodzaju) podejmowana jest przez Pacjentkę, lekarza ginekologa, położną i lekarza anestezjologa. Znieczulenie podczas porodu stosuje się wtedy, gdy rodząca odczuwa ból i ma on negatywny wpływ na postęp porodu. Możliwe są różne metody łagodzenia bólu porodowego (m. in. ciepła woda, Entonox, TENS), a znieczulenie zewnątrzoponowe ciągłe jest uznane za metodę najskuteczniejszą w łagodzeniu bólu w czasie porodu.

 1. Czy założenie znieczulenia boli?

Wykonanie ciągłego znieczulenia zewnątrzoponowego wymaga wprowadzenia przez igłę cienkiego cewnika (plastikowej rureczki) do kanału kręgowego. Aby zmniejszyć nieprzyjemne doznania najpierw dokonuje się znieczulenia skóry  i obszaru, przez który będzie wprowadzana igła. Doznania związane z wykonaniem znieczulenia zewnątrzoponowego są porównywalny z odczuciami towarzyszącymi założeniu wenflonu (plastikowej igły) do żyły na dłoni lub przedramieniu.

 1. Czy można jeść i pić podczas porodu?

Poród fozjologiczny jest ogromnym wysiłkiem dla organizmu. Każda kobieta powinna mieć siłę, by aktywnie rodzić.

Wskazane jest picie niegazowanej wody mineralnej oraz spożywanie posiłków zaspokajających głód.

 

 1. Czy powinnam zdecydować się na lewatywę?

Decyzja jest sprawą indywidualną każdej pacjentki. 

Zazwyczaj proces wypróżniania się zachodzi samoistnie, stanowiąc element fizjologicznego przygotowania organizmu do porodu.

 

 1. Czy powinnam zdecydować się na golenie krocza?

Regulacja owłosienia łonowego nie stanowi konieczności, jednak może ułatwić późniejszy proces pielęgnacji krocza po porodzie.

Na prośbę pacjentki możliwe jest regionalne przygotowanie krocza, w miejscu ewentualnego nacięcia.

 

 1. Kiedy powinnam zgłosić się do szpitala?

Pacjentka będąca w terminie porodu powinna zgłosić się do szpitala w sytuacji wystąpienia regularnej czynności skurczowej co 10 minut, 

odpłynięcia wód płodowych lub krwawienia z dróg rodnych. Konieczność wizyty w szpitalu wymusza również 7 doba po terminie porodu.

 

 1. Jakie dokumenty należy ze sobą zabrać do szpitala?

Każda pacjentka powinna zabrać ze sobą kartę ciąży, wynik badania grupy krwi, wyniki wszelkich badań wykonywanych w czasie ciąży 

oraz ewentualne wypisy ze szpitala, jeśli była hospitalizowana podczas trwania ciąży.

 

 1. Jakie rzeczy powinien zabrać mąż do porodu rodzinnego?

Każda osoba bliska będąca aktywnym uczestnikiem porodu rodzinnego również powinna wcześniej się przygotować. Należy zadbać o wygodny strój dla siebie - niekrępujący ruchów, wygodę zapewnia również lekkie obuwie zmienne. 

Dobrze jest posiadać coś do jedzenia i picia.

 

 1. Jak szybko mogę wstać sama po porodzie?

Pierwsza próba uruchomienia po porodzie fizjologicznym powinna nastąpić w asyście personelu, w czasie zależnym od sytuacji położniczej.

 

 1. Jak długo przebywa się w szpitalu po porodzie?

Po porodzie fizjologicznym wypis do domu może odbyć się w drugiej dobie, jeśli sytuacja położnicza na to pozwala.

 

 1. Jak pielęgnować krocze po porodzie? Czy mogę robić "nasiadówki"?

Sposób pielęgnacji krocza uzależniony jest od rodzaju porodu i sytuacji położniczej. Niemniej jednak wymaga zachowania bezwzględnej czystości oraz konsekwencji w pielęgnacji.

 

 1. Czy nacięcie krocza boli? Czy podawane są jakieś środki p/bólowe?

Prawidłowo wykonane nacięcie krocza nie sprawia bólu. Nie ma konieczności podawania środków p/bólowych.

 

 1. Od kiedy mogę zacząć gimnastykę po porodzie?

Powrót do pełnej sprawności fizycznej uzależniony jest od rodzaju porodu oraz indywidualnej sytuacji połogowej.

 

Rejestracja (od 8:00 do 21:00): (+48) 71 333 000 3
Rejestracja przez Internet: całodobowa
Facebook Medfemina
Adres Borowska 262, Wrocław