MENU

Udrażanianie jajowodów

Jajowody to dwie cienkie rurki wychodzące z macicy. Mają po kilka centymetrów długości a zaledwie 1- 2 milimetry średnicy.

Dr Marek Kwiecień:

Z jednej strony otwierają się do wnętrza macicy, a z drugiej przy jajnikach. W czasie jajeczkowania jajowody wyłapują gotową do zapłodnienia komórkę jajową wypływającą z jajnika. W tym czasie od strony macicy do jajowodu wpływają plemniki. Jak wszystko się uda w jajowodzie dochodzi do zapłodnienia czyli połączeniu plemnika i komórki jajowej. Natychmiast po tym dzięki ruchom maleńkich wypustek w środku jajowodu taka maleńka ciąża przesuwana jest do macicy gdzie rozwinie się i skąd urodzi się na świat.

Co się dzieje jak coś tu nie zadziała? Niedrożny jajowód nie przepuści plemników bo jest zarośnięty lub zwężony od strony macicy. Jajowód nie „złapie” komórki jajowej bo jego koniec przy jajniku  jest zaklejony. W jajowodzie zgromadził się płyn który paraliżuje plemniki. A najgorzej gdy zrosty jajowodu nie zapobiegną zapłodnieniu ale spowodują że zbyt wolno ta bardzo młoda ciąża się przesuwa i nie zdąży wpaść do macicy i zacznie się rozwijać w jajowodzie.

            Niestety, czasami jeżeli kobieta w przeszłości miała zapalenia, infekcje, operacje w jamie brzusznej, choruje na niektóre przewlekłe choroby, w przeszłości celowo podała się zabiegowi klipsowania jajowodów tak się może zdarzyć. I mimo upływających miesięcy starań, mimo przyjmowania licznych leków, mimo licznych konsultacji nie ma ciąży. Albo nawet jest, ale w miejscu do tego nie przygotowanym, gdzie nie może się prawidłowo rozwinąć, poza macicą- ciąża pozamaciczna. Co wtedy?

            Jeżeli wykonano badania (wlew kontrastowy i badanie promieniami Roentgena – HSG lub badanie drożności jajowodów USG - HyFoSy), w których wykazano brak drożności jajowodów (czyli zatkanie tej drobnej rurki) nie pomogą żadne leki. Jajowód jest uszkodzony mechanicznie, aby była możliwa ciąża potrzeba go naprawić mechanicznie lub po prostu ominąć. Ominięcie jajowodu przy zachodzeniu w ciążę to wykonie procedury zapłodnienia pozaustrojowego, czyli zastąpienie jajowodu w laboratorium. Zapłodnienie dokonuje się wówczas zamiast w jajowodzie- poza organizmem i wszczepia się do macicy gotową rozwijającą się ciążę.

            Tym pacjentkom, które nie decydują się na zapłodnienie pozaustrojowe możemy pomóc operacyjnie. Wykonuje się wtedy zabieg udrożnienia jajowodów. W czasie operacji zszywa się uszkodzony lub przecięty wcześniej jajowód przywracając jego prawidłowe działanie. Wiele pacjentek z zagranicy wybiera taką metodę antykoncepcji- założenie na jajowody klipsów zaciskających. Udrożnienie jajowodów zamkniętych tym sposobem wymaga zdjęcia klipsów i zeszycia pozostawionego zdrowego kawałka jajowodu. Choroba- endometrioza potrafi uszkodzić końcówkę jajowodu odpowiedzialną za wyłapanie komórki jajowej. Żeby udrożnić jajowód tak uszkodzony poszerza się jego koniec od strony jajnika. Jeżeli pacjentka ma zrosty, które zasłaniają jajowód udrażnianie jajowodów to tak naprawdę przecięcie tych zrostów i odsłonięcie  końcówki jajowodu. Czasami zdarza się że choroba uszkodzi oba końce jajowodu. W jajowodzie zbiera się wtedy płyn i powoli pompuje jajowód. Taki rozdęty jajowód nazywa się wodniak. Należy go wówczas naprawić lub usunąć bo jego działanie już nigdy nie będzie prawidłowe, a nawet szkodzi działaniu drugiego nie uszkodzonego.

            Decyzję o odpowiednim leczeniu zawsze należy skonsultować z lekarzem. Razem z nim pacjentka przedyskutuje czy jest konieczność i możliwość przeprowadzenia udrożniana jajowodów i jakie daje jej to szanse na ciążę. Zabiegi udrożnienia jajowodów wykonuje się laparoskopowo, czyli jest to operacja mało inwazyjna, stosunkowo bezpieczna, i po której szybko dochodzi się do pełni zdrowia.

 

tagi: niedrożność jajowodów operacja Wrocław, udrażnianie jajowodów Wrocław, leczenie niedrożnego jajowodu, laparoskopia niedrożnego jajowodu, niedrożny jajowód Wrocław

Rejestracja (od 8:00 do 21:00): (+48) 71 333 000 3
Rejestracja przez Internet: całodobowa
Facebook Medfemina
Adres Borowska 262, Wrocław