MENU

Baby blues

Baby blues czy depresja poporodowa? Warto rozróżnić.

BABY BLUES CZY DEPRESJA POPORODOWA ?

psycholog, mgr Monika Goriaczko: Depresja poporodowa często bywa mylona z tzw. Baby Blues, który w swych pierwszych symptomach wygląda jak depresja poporodowa. Baby Blues zwany tez smutkiem poporodowym  występuje u 50-80 % kobiet. Jest to fizjologiczna reakcja kobiety na poród związana z reakcją hormonalną na poród. Początek może mieć miejsce tuż po porodzie , szczytowe nasilenie w około 5 dnia ,  stan może trwać do 14 dni po porodzie.

 Objawy Baby Blues to: niewielkie  lub umiarkowane obniżenie nastroju, chwiejność emocjonalna, drażliwość, napięcie nerwowe, problemy z koncentracją, płaczliwość. Kobieta często czuje się wyczerpana z powodu zaburzeń snu związanych ze zmianą  rytmu dobowego dostosowanego do  rytmu  dziecka.

Smutek poporodowy nie wymaga leczenia farmakologicznego natomiast wymaga zrozumienia ze strony otoczenia /najbliższej rodziny a przede wszystkim ojca dziecka. Trzeba pamiętać , ze okres poporodowy (połóg) to nie tylko „radosny stan” , młoda matka często doświadcza wielu negatywnych emocji, z którymi nie potrafi sobie poradzić . Wyczerpanie porodem, nowe obowiązki, presja otoczenia (udzielane” rady” dla młodej mamy) powodują frustrację przeradzająca się niekiedy w drażliwość, niekiedy też uczucie wrogości wobec męża.

Jak radzić sobie z baby Blues?

Kobiety doświadczające baby blues wymagają wsparcia i pomocy ze strony rodziny. Najlepiej aby tata dziecka w pierwszych dniach po porodzie mógł przebywać na urlopie aby przejąć niektóre z obowiązków domowych. Nieocenioną rolę ma również najbliższa rodzina- babcie, dziadkowie, ciocie. Towarzyszenie mamie i dziecku ,nieoceniająca ,emapytczna postawa, wsparcie w prostych czynnościach jest najlepszym lekarstwem na smutek poporodowy.

O czym powinna pamiętać młoda mama.

 • Baby Blues nie wymaga leczenia, ale jest sygnałem, że trzeba o siebie zadbać.
 • Uczucie smutku i przygnębienia minie, potrzebny jest: czas na odpoczynek ,regularne posiłki, relaks  w domu i  poza domem, regeneracja sił ( np. drzemki z maluchem)
 • Czas połogu to także czas adaptacji do nowych warunków, wyzwań jakie niesie ze sobą pojawienie się maleństwa w życiu. Cierpliwość bywa pomocna.
 • Nie jest niczym wstydliwym poprosić o pomoc w codziennych obowiązkach: męża, przyjaciółki, babci, dziadka.
 • Dla niektórych mam wyjście z domu z dzieckiem i spotkanie z innymi mamami( kluby mam, warsztaty rozwojowe dla mam z dziećmi) bywa doskonałą formą  wsparcia społecznego  i miejscem wytchnienia. Jeśli jednak smutek poporodowy nie mija ,  złe samopoczucie nasila się i czujesz się nadal  źle – to czas na konsultację u psychologa.

 

DEPRESJA POPORODOWA

Czym  jest?

Depresja poporodowa nie jest naturalnym stanem po porodzie-to nie Baby Blues (smutek poporodowy) to poważniejszy stan.

 Depresja poporodowa rozwija się w ciągu kilku do kilkunastu tygodni po porodzie, a nasilenie objawów i zaburzeń funkcjonowania jest znacznie większe niż w przypadku smutku poporodowego. Zaburzenie to dotyczy około 7–20% kobiet. Depresja dotyka matki bez względu na ilość posiadanych dzieci i doświadczeń macierzyńskich.

Objawy depresji poporodowej to:

 • obsesyjnie nawracające myśli młodej mamy, że z powodu swojej niekompetencji macierzyńskiej, czy nieudolności nie jest w stanie dobrze zaopiekować się dzieckiem, a nawet nieumyślnie może mu zaszkodzić; z tego powodu kontakt z dzieckiem może być dla kobiety stresującym przeżyciem, którego stara się unikać, czemu zwykle towarzyszy poczucie winy,  lub bezradności
 • trudności w podejmowaniu decyzji dotyczącej sposobu opieki nad dzieckiem (dieta, szczepienia)
 • chwiejność emocjonalna, płaczliwość i skargi na nieznośny smutek, zmęczenie, bezradność, domaganie się pomocy i podkreślanie swojej bezsilności oraz przekonanie o utracie swojej szeroko pojętej atrakcyjności
 • przekonanie, że jej dziecko sprawia wyjątkowe, większe niż inne dzieci, trudności w opiece (częste, nieuzasadnione wizyty u pediatry, liczne badania)
 • stany nasilonego lęku, niekiedy z napadami paniki, zamartwianiem się i nadmierną, nieadekwatną troską o zdrowie własne i dziecka
 • poczucie osamotnienia, opuszczenia, bycia niezrozumianym, a także trudności w okazywaniu uczuć – zwłaszcza miłości (osobom bliskim, w tym dziecku/dzieciom)
 • płaczliwość, bezsenność, płytki sen, zaburzenia koncentracji uwagi, częste skargi na dolegliwości somatyczne
 • utrata apetytu lub nadmierny apetyt- „zajadanie smutku”
 • poczucie winy i myśli samobójcze

Jakie są czynniki ryzyka depresji poporodowej?

Przyczyny depresji poporodowej są złożone i obejmują: gwałtowne zmiany stężeń hormonów i stresujące zmiany w sytuacji życiowej.

 Czynniki ryzyka to:

 • przebyte przez kobietę wcześniejsze epizody zaburzeń nastroju, zaburzeń lękowych lub snu
 • wystąpienie powikłań ciąży i porodu
 • wpływ niekorzystnych czynników psychospołecznych (stresujących wydarzeń w życiu, braku wsparcia ze strony otoczenia, konfliktów z partnerem, braku partnera, problemów zawodowych, złych relacji z własną matką itp.)
 • bardzo nasilony i przedłużający się  Baby Blues(smutek poporodowy) lub poporodową hipomanię
 • niechcianą lub nieplanowaną ciąża
 • poważne problemy zdrowotne dziecka tuż po porodzie
 • wcześniejsze poronienia lub urodzenia martwych dzieci
 • ciężki, długotrwały i/lub powikłany poród

 

Gdzie szukać pomocy?

Ważne informacje dla młodej mamy i taty dziecka.

Depresja poporodowa  nie minie sama, tak jak to się dzieje w przypadku „baby bluesa”. Wsparcie i pomoc najbliższych osób są konieczne, ale niewystarczające. Dlatego też potrzebna jest specjalistyczna pomoc psychologa lub psychiatry. W leczeniu depresji ważny jest czas – im szybciej zostanie rozpoznana i podjęte będzie leczenie, tym łatwiej i szybciej będzie można ją wyleczyć.

To, że kobieta jest w depresji nie oznacza, że nie chce lub nie kocha swojego dziecka!

Leczenie łagodnych przypadków depresji poporodowej polega na zastosowaniu psychoterapii, psychoedukacji i wsparcia psychologicznego, w przypadkach bardziej nasilonych stanów stosuje się dodatkowo leki przeciwdepresyjne.

 

W naszym szpitalu konsultacjami depresji porodowej oraz baby blues zajmuje się wyspecjalizowana w tych tematach Pani psycholog mgr Monika Goriaczko. W celu umówienia się prosimy o kontakt z naszą szpitalną recepcją.

 

tagi: depresja poporodowa Wrocław, depresja porodowa Wrocław, baby blues Wrocław

Rejestracja (od 8:00 do 21:00): (+48) 71 333 000 3
Rejestracja przez Internet: całodobowa
Facebook Medfemina
Adres Borowska 262, Wrocław